Řemeslníci v těchto dnech rekonstruují omítky v patře mimo hlavní loď chrámu, v takzvaných eporech.

Finance na opravy poslali Němci, kteří byli z rodné Libavé odsunuti po druhé světové válce.

„V místech, kde byly varhany, chybělo zábradlí a omítky byly ve špatném stavu. Dohodli jsme se, že se z poskytnutých peněz udělá právě toto," popisoval Jindřich Machala, vedoucí Okrašlovacího spolku Lubavia.

„Obdrželi jsme celkem 15 tisíc euro," doplnil.

Kostel a jeho okolí postupně procházejí náročnými opravami. Vnějšek kostela byl opraven po roce 1990 a před deseti lety se dočkala obnovy i kaple nad Královskou studánkou.

V plánu jsou další práce v interiéru, zejména restaurování cenných fresek.

„Už se na ně byli podívat restaurátoři z Litomyšle. Měla by to být priorita. Dále je potřeba vyřešit vnitřní dveře a dlažby, také okno, které brzy vypadne," poznamenal Machala.

Spolek by chtěl v opravách pokračovat v příštím roce, ale nemůže spoléhat pouze na přízeň odsunutých obyvatel.

„Obec a spolek budou muset shánět i jiné zdroje. Je toho zapotřebí ještě hodně," dodal Machala.

Na město přešel kostel i mlýn

Kostel, který 1. ledna připadl do majetku nově vzniklé obce, je jedinou stavbou, jež se dochovala z někdejší německé obce Stará Voda.

Na Město Libavá přešly i další cenné stavby: větrný mlýn v obci a její dominanta kostel Povýšení sv. Kříže ze 17.století.

„Jsou naštěstí v takovém stavu, že okamžitý zásah není zapotřebí. Do kostela v obci nezatéká, nic mu nehrozí," reagovala již dříve uvedla starostka Města Libavá Štěpánka Tichá.

Podle starostky jsou památky sice velká starost, ale také příležitost.

„Do budoucna v nich vidíme atraktivní turistické cíle. Třeba u kostela chceme ve spolupráci se spolkem soustředit zbylé náhrobní kameny ze zaniklých německých hřbitovů ve vojenském prostoru a návštěvníkům Libavé připomenout její historii," uvažovala starostka.