Do České republiky přijela Nelia Yavir se synem v březnu loňského roku, krátce poté, co na Ukrajině začala válka. Brzy si tady našla zaměstnání v továrně.

Po večerech a ve volném čase pracovala jako kadeřnice a ještě docházela na kurzy českého jazyka. Loni si otevřela salon v Olomouci.

„Vyřídila jsem si živnostenský list a pracuji takzvaně sama na sebe. Na Ukrajině jsem absolvovala kadeřnický kurz a speciální kurzy pletení copánků. Ty jsou teď hodně oblíbené. Na letní měsíce i dovolenou je to ten nejlepší účes. Copánky není potřeba česat ani foukat, stačí je jednou týdně umýt a přitom jsou pořád krásné,“ popsala kadeřnice.

Ukrajinské bistro si Viaceslav Kuzminskyi otevřel v polovině června
V Olomouci otevřelo ukrajinské bistro. Ochutnejte boršč nebo vareniky

Pěkná země, příjemní lidé

Do olomoucké provozovny přijímá zákaznice vždy tři týdny v měsíci, další týden v měsíci pracuje v Lošticích, kde zatím bydlí.

„Česká republika je pěkná země, jsou tady příjemní lidé, líbí se mi tady. Rozjet podnikání není úplně jednoduché, salon se rozjížděl pomalu. Zákaznice přicházely postupně a tím, že jsou se službami spokojené, jich přibývá. Jakmile začalo léto, tak všichni chtějí copánky. Jezdí ke mně zákaznice z Ostravy, Brna i Kroměříže. Nejen malé holčičky a slečny, ale ženy všech věkových kategorií, protože copánky sluší všem a není s nimi žádná starost,“ řekla Nelia Yavir.

Netradiční květinový automat Anety Moravcové lidé najdou v areálu olomouckého letního kina
Nádherné a místní. Mladá květinářka nadchla Olomoučany květinovým automatem

I osm hodin pletení 

Ve svém salonu nabízí také klasické služby jako je stříhání, barvení, svatební a společenské účesy či regeneraci vlasů poškozených častým barvením. Nejvíc pracovní doby jí teď ale zabírá právě pletení copánků.

„Když jsem začínala, trvalo mi to mnohem déle, okolo čtyř i pěti hodin. Dnes totéž zvládnu za dvě a půl hodiny. Je k tomu potřeba hlavně praxe, samozřejmě také záleží na druhu copánků. Když jsou hodně jemné a je jich na hlavě víc jak sto, pletu je třeba osm hodin a se zákaznicí strávím hodně času. Práce mě ale moc baví a mám radost, když od nás ženy odcházejí spokojené,“ dodala Nelia Yavir.

Postřelmovská kadeřnice Martina Odstrčilová
Kadeřnice, co zaujala svět: Chci dál zůstat v Postřelmově