„V letošním roce jsme na pozemních komunikacích v Olomouckém kraji zajistili celkem 26 692 litrů nelegálního alkoholu s daňovým únikem ve výši 3 349 810 korun, V loňském roce to bylo 669 litrů,“ sdělil Olomouckému deníku David Kubenz, mluvčí Celní správy v Olomouckém kraji.

Vánoční trhy v Olomouci 2023, nabídka občerstvení
Kolik za punč a jídlo na vánočních trzích v Olomouci? Tady je nabídka a ceny

Jedná se pouze o alkohol zajištěný na silnicích v olomouckém regionu. „Kromě silnic a dálnic kontrolujeme i kamenné provozovny, večerky, pěstitelské pálenice a lihovary,“ poukázal mluvčí.

Celníkům se například podařilo zajistit 12 000 litrů alkoholu bez řádných dokladů u řidiče běloruské národnosti. Daňový únik přesáhl dva miliony korun.

„Poslední záchyt nelegálního alkoholu jsme zaznamenali 3. listopadu. Jednalo se o 37 litrů nelegálního alkoholu, který převážel občan ČR na dálnici D46 poblíž Prostějova,“ dodal David Kubenz.

Zajištěný alkohol celníci pokaždé odešlou do celně technické laboratoře, kde experti zkoumají, zda se v něm nenachází nebezpečné látky. „Jako například metanol,“ uvedl mluvčí.

Giganticky narůstá pálení kořalky načerno

Nárůst zvýšeného výskytu nelegálního alkoholu přičítají odborníci zejména inflaci, ale také výši spotřební daně, jenž bude i v následujících letech růst, a to o desítky procent. Vzhledem k plánovanému zvyšování spotřební daně je tak pravděpodobné, že se bude situace dále zhoršovat.

„Bude. Upozorňujeme, a to i Celní správu, jak v posledních letech giganticky narůstá pálení kořalky načerno, různě po garážích, ve sklepních prostorách. Stát zvyšuje daně, ale stejně vybere méně. Navíc lidi kvůli tomu, aby ušetřili na kořalce, riskují poškození zdraví,“ apelovali majitelé pěstitelské pálenice na Olomoucku, kteří působí v oboru přes dvacet let.

Pěstitelská pálenice v Náměšti na Hané byla nucena zdražit kvůli raketovému nárůstu ceny plynu. Na snímku provozovatelka palírny Bohdana Jadrníčková, 14. září 2022
Pálenice zvedly ceny, kvůli drahému plynu. Hodně lidí začíná prý pálit načerno

Celní správa varuje před nebezpečím spojeným s konzumací alkoholu s nejasným původem.

„Často se již zapomíná na tragické události, které přinesla v roce 2012 takzvaná metanolová kauza,“ připomněl aféru s desítkami otrávených lidí mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj David Kubenz.

Na otravu metanolem v Česku tehdy zemřelo 47 lidí, další oběti byly zaznamenány v Polsku. V nemocnicích tehdy skončily po konzumaci „smrtícího koktejlu“ desítky otrávených, někteří utrpěli trvalé poškození zraku. Dva hlavní aktéři metanolové kauzy dostali doživotí.

Vrchní soud začal projednávat odvolání v kauze „metanol“ Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely.
Doživotí pro míchače metanolu platí! Nejsme přece vrazi, hájili se v Olomouci