„I další k nám chodil na pivo,“ říká Karel Pechal, který si myslí, že za vysoký nárůst loupeží může ekonomická krize a také mizerná obsluha, kterou zloději dokážou obelstít.

Ztrátám se brání tak, že neznámým výhercům vypisuje směnky a hotovost vyplácí až po inventuře.

Rozhovor

Je rizikové podnikat v tomto oboru?

S manželkou už provozujeme tuto hernu skoro osm let. Můžu říct, že za posledních sedm let se nestalo to, co se odehrálo během posledního půlroku.

Začalo se krást?

Můžeme to vzít postupně. Nejprve v listopadu obsluhující slečna špatně vyplatila výhru. Místo 6 400 zaplatila 64 tisíc korun. Podezíral jsem ji, že to měli spolu nějak domluvené s tím výhercem, ale z kamer jsem nic nevyčetl.

Pracuje ještě u vás?

Nejdřív jsem ji u sebe nechal, aby mi to mohla splácet, ale za chvíli dluh narostl na sedmdesát tisíc, tak jsem se s ní musel rozloučit. Teď je sice nezaměstnaná, ale prý si zrovna našla práci a bude mi to splácet.

Co dalšího se tu odehrálo?

V prosinci se jedné servírce stalo, že usnula. Přišel jedna známá firma ze Šternberka a vzala jí flek s padesáti tisíci. Toho chlápka chytli – samozřejmě bez peněz, už ho i odsoudili. Dostal dva roky natvrdo. Vtipný je, že sem chodil na pivo. Dokonce tu byl nedávno, asi ještě nenastoupil výkon trestu. Dělala zrovna slečna, co ji okradl. Vyhodila ho.

Ta slečna už taky u vás nepracuje?

Ne ne, jednak mi její rodiče škodu zaplatili a hlavně tu už dělá dva roky a nejsou s ní žádné problémy.

Počkejte, takže ona Vám tu škodu uhradila? Takže ten zloděj vlastně dluží peníze jí?

Ano, přesně tak.

A v lednu jste se stali jednou z heren, kterou vykradl lupič, co jich měl na svědomí několik. Média mu říkají slušný, nebo také galantní lupič.

Počkejte, den před tím tu ještě řádila skupina Poláků. 22. ledna tu jedna povedená parta vlascem protahovala bankovky z elektronické rulety. Stihli ukrást ale „jen“ dvacet tisíc. Když přestali tak šli do vedlejší herny a tam taky takhle kradli. Policie je zatím nechytla. A hned druhý den nás přepadl ten, co přepadal herny a benzinky. Nám vzal přes 140 tisíc korun. Taky sem chodil občas na pivo. Znal jsem jej od vidění, takže když jsme si prohlídli záznamy z kamery, hned jsme poznali, o koho jde.

To je slušná série…

To ale není všechno. V dubnu obsluhující slečna zapomněla vynulovat automat a vyplatila jednomu hráči třicet tisíc, na které neměl nárok.Před třemi týdny nám zase nějací cizinci navrtali ruletu a drátkem zastavovali kuličku. Přišli si na padesát tisíc.

Čím si vysvětlujete, že jste najednou terčem zlodějů?

Myslím, že je to tou dobou. Je krize a lidi se snaží nějak přijít k penězům. Jak jsem říkal, někteří, co nás okradli k nám chodili na pivo. Zvláštní také je, že devadesát procent všech případů se stalo jedné barmance, která tu pracovala krátce. Zbylé dvě tu pracují několik let a až na to usnutí s nimi nebyl žádný problém. Oni poznají blbce a dokážou si vyčíhnout, koho okradou.

Poznáte za ta léta praxe podezřelého zákazníka?

Samozřejmě, někdy to jsou detaily. Třeba, že sedí trošku stranou u rulety, tak nějak nepřirozeně. Člověka okamžitě napadne, že něco kryje. Nebo sem přijdou sami, desetkrát obejdou hernu, jen se dívají, nic si neobjednají, a pak odejdou. Obsluha má za úkol si takovéto lidi zapamatovat.

Jak se kromě kamer bráníte?

S hráči, co známe není vůbec žádný problém. Když přijde někdo neznámý, tak mu nedáváme hotové peníze, ale směnku.

Směnku?

Normálně mu ji vypíšeme na částku, kterou vyhrál. Já po inventuře krásně zjistím, jestli je výhra skutečná, nebo nikoliv. Druhý den pak bez problémů regulérní výhru vyplatíme.

Vyplatí se podle Vás vykrást hernu?

(směje se) Tak na tohle opravdu neumím odpovědět, ale kromě těch cizinců, co tu kradli, policie chytila všechny, co se o to pokusili. Můžu vám říct, že poslední dobou jsem u soudu jako svědek velmi často.