Čtvrtý zvon pro svatomichalský chrám dostal jméno Panna Maria a k vidění bude před radnicí až do 15. srpna.

"Půjde o skutečně nevšední událost, protože úctyhodné jsou rozměry nejen samotného zvonu, ale také dřevěné stolice pro jeho zavěšení. Stolice o půdorysu 5x5 metrů a výšce téměř 7 metrů bude muset být sestavena až přímo na Horním náměstí alespoň 2 hodiny předem. Slavnostní zavěšení zvonu včetně dubové hlavice o váza 500 kg pak proběhne ve 13 hod. a vybraní hosté ho poprvé rozezvučí," informoval mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák..

Návštěvníci a kolemjdoucí si budou moci každý pátek v 16 hodin vyzkoušet roli zvoníka a rozhoupat 250 kilogramů těžké srdce zvonu.

„Ne každému se poštěstí na tak velký zvon v životě zazvonit, neváhejte a přijďte to zkusit,“ vyzývá náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Součástí instalace budou rovněž dva informační panely, které vysvětlí volbu jména Panna Maria a přiblíží lidem novodobou historii olomouckých zvonů a další záměry jejich poválečné obnovy.

V sobotu 15. srpna v 17 hodin se pak před chrámem sv. Michala uskuteční jeho slavnostní vysvěcení, a to i společně se zvonem pro kapli svatého Jana Sarkandra.

Na výrobu zvonu za 1,8 milionu korun přispělo více naž 150 dárců, přičemž většina z nich bude mít na zvonu také zvěčněno své jméno.