Největší ostuda centra Olomouce

Výběr z nejčastěji zmiňovaných tipů čtenářů na budovu či objekt, který hyzdí centrum Olomouce. Své návrhy jste prezentovali v internetové diskusi (viz také příspěvky pod článkem) nebo zasílali e-mailem na adresu redakce.

K 11 vybraným tipům čtenářů jsme do ankety přidali na závěr ještě dva návrhy Olomouckého deníku.

Hlasujte v ANKETĚ v pravém sloupci

1. Letadlo u stadionu a prostor okolo

Neudržované olomoucké „túčko“ stojí na cestě k plaveckému a fotbalovému stadionu již přes třicet let. V roce 1975 jej do Olomouce na jeho současné místo nechala převézt společnost Restaurace a jídelny, která tam provozovala ve své době poměrně unikátní noční vinárnu. Nynější majitel letoun získal v roce 1996, bar v něm funguje dodnes.

ČTĚTE:Co s letadlem? Nevábné místo možná nespraví ani nová hala

2. Obchodní dům Prior

Byl vystavěn mezi lety 1973 až 1982. Navrhl jej brněnský architekt Jan Melichar. Má pět tisíc čtverečních metrů, prodejní plochy ve čtyřech prodejních etážích. Jeho výstavba v těsném sousedství gotického kostela sv. Mořice vzbudila velkou nevoli mezi olomouckou veřejnost i odborníky. Objekt je nyní celý pronajímán na prodejní, skladové a kancelářské prostory, chystá se jeho rekonstrukce.

VÍCE: Olomoucký Prior a okolí čekají velké změny

3. Obchodní dům Koruna

Byl postaven v Pekařské ulici v osmdesátých letech 20. století. Stojí na místě, které v té době prošlo nucenou asanací schválenou tehdejším vedením města a komunistickou stranou. Předtím zde stával secesní hotel Přerov, ještě předtím historické stavby z 15. a 16. století. Koruna je dnes pronajímána především k prodejním účelům.

VÍCE: Obchoďák Koruna zůstane stejný. Bohužel, říkají lidé

4. Budova Přírodovědecké fakulty UP na Envelopě

Novostavba na třídě 17. listopadu přišla na jednu ,milardu korun. Stavba začala v roce 2006 a stále není zcela dokončená. Fakulta se do nového začne stěhovat až o letních prázdninách. Největší budovu v Olomouci vytvořilo sdružení Hochtief-Tchas.
Zajímavostí je, že je z venku obložená žulou, která pochází z Brazílie, a délka činí 210 metrů. Pojme celkem 1400 studentů a 285 zaměstnanců. Přesunou se sem pracoviště fakulty zaměřená na matematiku, informatiku, fyziku, chemii a vědy o Zemi.

Lidé budově vytýkají, že se na místo na Envelopě nehodí a vadí jim také narušení pohledu na panorama města.

VÍCE:Přírodovědecká fakulta: ostuda, nebo rarita?

5. Zimní stadion

Byl dokončen v roce 1948 jako sedmá umělá ledová plocha v tehdejším Československu. V sedmdesátých letech mělo dojít ke kompletní rekonstrukci, ale nakonec se opravilo jen zastřešení a opláštění stadionu. V roce 2006 se dočkalo alespoň částečných oprav a obnovení ledové plochy, vyměnili se střídačky a mantinely.

Radnice má v plánu přebudovat stávající zimní stadion na multifunkční arénu.

ČTĚTE: Nová hala místo zimáku? Radnice ji chce o hodně skromnější

6. Nová budova Magistrátu města Olomouce na Hynaisově ulici

Byla zprovozněna v roce 2006. Sídlo zde má celkem sedm odborů magistrátu. Budova byla přestavěna v novodobém stylu do podoby tzv. inteligentního objektu. Ten je vybaven spoustou progresivních technologií, které mají pomáhat občanům s vyřizováním jejich záležitostí. V novém objektu jsou k dispozici kanceláře o celkové ploše 2562 metrů čtverečních a víceúčelový sál, v němž se konají zasedání zastupitelstva.

Lidem v příspěvcích vadilo, že se budova na své místo nehodí, je příliš vysoká, nevzhledná či nezajímavá.

VÍCE: Nový magistrát: radnici těší, Olomoučany prý už míň

7. Olomoucká tržnice

V minulosti fungoval prostor tržnice jako jatka, poté se změnil na zelný trh a dodnes zde lidé nakupují. Po roce 2000 mělo město v plánu celý areál včetně přilehlých pozemků přebudovat na multifunkční zařízení, které by obsahovalo supermarket a kino. Odpor olomoucké veřejnosti však záměr nakonec odsunul.

V cihlové budově tržnice je nyní bar s hernou a prodejna potravin, vedle prostoru pro prodej ovoce a zeleniny je nedávno zbudovaný areál s dřevěnými stánky pro podejce levného textilu a asijského zboží.

VÍCE: Tržnice je lepší než kdysi, ale někomu stále vadí

8. Budova bývalé Jednoty na tř. Svobody

stojí vedle opraveného divadla, sloužila dříve jako prodejna a sídlo družstva Jednota, v přízemí byla dlouho tzv. "samoobsluha", později supermarket. V dnešní době ji využívá několik firem. Je zde například sázková kancelář, herna, bowling nebo pivní bar.

VÍCE: Co s bývalou Jednotou? Oprava se zatím nechystá

9. Herny v centru města

Ačkoliv na Horním a Dolním náměstí radnice provozování heren zakázala vyhláškou, v jejich okolí jich je hodně. Najdete je i na hlavních promenádách historickým centrem, v těsném sousedství památek či přímo v nich.

Lidé často jako ukázku jejich nevhodné prezentace v centru města zmiňovali bývalou "Tratorii" na třídě Svobody, hernu v prvním patře Masných krámů či v historické budově olomoucké tržnice.

VÍCE: Herny v centru? Na nevkus prý není účinná páka

10. Osvětlení Horního náměstí

jeho současné provedení bylo instalovalo v rámci projektu obnovy Horního náměstí. Architekti chtěli vytvořit prostor, který by sjednocoval jak jeho historickou hodnotu, tak všední potřebu obyvatel. Osvětlení však veřejnost velice často kritizuje jako nevhodně zvolené a hlavně nedostatečné svou intenzitou v pěších částech náměstí.

ČTĚTE: Bude víc světla na náměstí? Sirky možná nahradí plácačky

11. Národní dům

byl postaven v letech 1886 – 1887 na místě tří středověkých domů. Dům sloužil jako hotel, kavárna, fungoval zde plesový sál a také kulečníková herna. Národní dům byl centrem českého společenského života v převážně německé Olomouci. Dlouho neudržovaný objekt po roce 1989 často střídal majitele, jeho nynější vlastník se vloni pustil do rekonstrukce objektu.

VÍCE:Opravy Národního domu zatím halí tajemství

12. Budova firmy ASO

Administrativní a skladištní budovu firmy Ander a syn v Olomouci postavil v roce 1931 pro olomouckého obchodníka a mecenáše Josefa Andera uznávaný moravský architekt Bohumír František Antonín Čermák. Budova na rohu dnešních ulic Legionářská a Hynaisova se stala jednou z nejvýraznějších funkcionalistických staveb ve městě.

V součastnosti se v zanedbaném objektu nachází hlavně prodejní prostory, funguje zde několik obchodů a také herna.

13. Zanedbané části olomouckých parků

I když patří k nejcennějšímu a nejatraktivnějšímu bohatství města, část olomouckých parků výrazně chátrá či je nedostatečně využivaná. K nejviditelnějším ostudám městkých sadů patří rozpadlý pavilon při vstupu do Michalského výpadu, dlouhá léta chátrající restaurace Fontána s letní terasou či zdevastované Jihoslovanské mauzoleum.

Radnice a Výstaviště Flora se snaží nedostatky postupně napravovat, na větší přitažlivosti parkům ale stále moc nepřidají zanedbané či chybějící herní plácky, nefungující toalety, mnohde rozbité cesty, nedostatečná nabídka občerstvení nebo rozbitý a zastaralý mobiliář.