Nejen v Olomouci, ale v celém Olomouckém kraji je nejstarším sloužícím profesionálním hasičem.

„První fotku mám, když mi bylo deset let. Bydleli jsme ve Slavoníně přímo vedle hasičárny. Až pak po letech jsem přes kamaráda nastoupil k hasičům. Teď jsem začal třicátý rok,“ říká Rudolf Hauser.

„Člověk tohle povolání bere jako poslání, naplňuje mě možnost někomu pomoct. Tatínek je zakládající člen Červeného kříže v Olomouci, maminka dělala porodní asistentku a pak zdravotní sestru, takže pomoc lidem máme v krvi,“ vysvětluje.

Vzpomínek má hodně.

„Jednou jsme zachránili před ohněm rodinný domek a nějaké věci. Když jsme jeli zpátky, člověk je takový naplněný, že to nedělal zbytečně a začal jsem zpívat, kolegové se okamžitě chytili. Celou cestu do Olomouce jsme prozpívali,“ říká.

Pomáhal při tragédii v Prostějově

„Některé situace byly hodně nepříjemné. Jak je člověk starší už spíš přemýšlí za ty druhé, třeba za kolegy, kteří mají méně zkušeností. Stalo se třeba, že hořel dům, kolegovi docházel dýchací přístroj, říkal jsem mu ať jde ven, ale on šel do plamenů. Bloudil, chytil jsem ho a poslal zpátky. Kdyby si toho člověk nevšimnul, v kouři by se ztratil,“ vysvětluje hasič.

Službu měl naposledy ve středu. V Olomouci byl klid, jako zástupce velitele čety jel ale do Prostějova k tragické nehodě, při které zemřelo šest lidí.

„Pomáhal jsem lékařům ze záchranné služby při oživování posledního raněného. Člověk už ale nesmí takové věci prožívat. Hrozné zážitky jsou pro mě ty, které se týkají dětí. Kdysi se stalo, že před hasičskou stanicí v Olomouci spadnul pod nákladní auto malý chlapec. To bylo hrozné,“ pokračuje s tím, že těch špatných zážitků je v téhle profesi hodně a hrozí syndrom vyhoření.

Rudolf Hauser - nejstarší sloužící profesionální hasič v Olomouckém kraji

Posiluji a koupu se do zamrznutí

„Už jsem našel metodu jak se těch špatných zbavit. Chodím po horách, vysokohorská turistika mi dělá dobře. To praktikuji stále. Mám spoustu koníčků a zájmů. Kdybych nedělal tohle, budu dělat něco jiného,“ míní.

Říká, že člověk je starý tak, jak se cítí a dodává, že je celoživotní optimista.

„Posiluji, dvacet let se chodím koupat až do zamrznutí. Za tu dobu jsme už zjistil co dělá organismu dobře a zkušenosti předávám dál. Jdu si zacvičit, sáhnu na kytaru. Rád zpívám,“ prozrazuje.

Rudolf Hauser - nejstarší sloužící profesionální hasič v Olomouckém kraji

Do služby se pořád těší

Na otázku, co si přál ke svému životnímu jubileu odpovídá hned.

„Chtěl bych být zdravý a mít elán až do osmdesáti let.“

Rudolf Hauser se vyučil řemeslu voda-plyn-topení. Kdyby nebyl profesionálním hasičem, věnoval by se mu.

„Profese mi hodně pomohla i při téhle práci, dokázal jsem spoustu věcí vyřešit,“ vysvětluje.

Do služby jde opět v sobotu a stále se těší.

„Pořád se těším. Většina kluků tuhle práci bere jako poslání. Tím, že může pomoct, to člověka naplňuje,“ dodává.