Sehnat však zručné pracanty, kteří by chtěli od rána do večera stát v zimě a mokru a mlátit ryby po hlavě, nebylo pro některá rybářství vůbec snadné.

Vzhledem k nulové nezaměstnanosti se do předvánoční dřiny nechtělo ani ostříleným stánkovým prodejcům ryb.

„Deset let s námi dělají a letos řekli, že nepůjdou. Nakonec se podařilo je přesvědčit,“ popisoval Martin Horák, majitel společnosti Rybářství Horák z Uničova – Nové Dědiny.

„Mám naštěstí výborného manažera, svoji maminku, která chlapy ukecala. Stěžovali si i kolegové z Brna a Prahy, že nasmlouvali stánky u obchoďáků a mají velký problém sehnat lidi,“ dodal.

10 tisíc za čtyři dny práce

Uničovské rybářství počet stánků v posledních letech zredukovalo. V celém Olomouckém kraji jich letos postaví jedenáct, například v Litovli, Šternberku, Mohelnici či Jeseníku.

„Z Olomouce nás vytlačili. Tam ale šumvaldského kapra zavážíme do Terna, Lidlu na Velkomoravské a dalších supermarketů. Taky do prodejny ryb u Paláce,“ vyjmenovával Horák.

Uznal, že peníze za prodej ryb na stánku jsou těžce vydělané. Prodejci začínají kolem deváté hodiny a končí kolem 17 hodin. Jistou mají tisícovku za den.

„Rybu jim dovezu a večer odvezu. Odměna za kuchání, stahování, filetování, to všechno je jejich. Máme vyzkoušeno, že když jsou chlapi šikovní, přijdou si za čtyři dny na 10 tisíc i více,“ popisoval Horák.

Kapři zdraží

Stánkový prodej zahájí uničovské rybářství 19. prosince. Ceny kaprů a dalších druhů budou o něco vyšší než vloni.

„Jednička bude určitě nad 100 korun za kilo a výběr počítáme 108 korun,“ uvedl Horák.

Chovatelé ryb se letos potýkali s velkým suchem, kdy sice méně krmili, zato museli nakoupit a spustit zařízení na okysličování vody.

„U obilí jsme šli na 1000 metrácích o 150 tisíc korun nahoru,“ poukazoval majitel rybářství z Olomoucka.

Zkontrolují 30 procent stánků

Podmínky pro stánkový prodej ryb jsou upravené zákonem. Stánkaři sice nepotřebují speciální osvědčení, ale jejich povinnosti v souvislosti se zajištěním podmínek a zacházení s rybou kontrolují veterináři.

„Chystáme se na kontroly stánků. Je stanoveno, že máme provést kontrolu 30 procent z nich. Jestli bude stánků letos méně, nebo stejně, to v tuto chvíli nelze říct. Vědět budeme po Vánocích. V posledních letech je počet zhruba na stejné úrovni,“ hodnotil ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal.

Prodejci kaprů se před loňskými Vánocemi obávali, že tradici může zdražit nebo ohrozit zavedení EET. Vláda nakonec schválila výjimku z evidování pro předvánoční prodejce ryb.