"Bramborovou" medaili získalo Muzeum umení v Olomouci, pátým nejnavštěvovanějším místem v kraji byl v roce 2010 hrad Bouzov.

Z čísel Českého statistického ústavu také vyplývá, že se podařilo stopnout pokles návštěvníků regionu.

Loni totiž přijelo téměř o dvě procenta více turistů než v předchozích letech. Kraj i přesto zůstává na nelichotivém jedenáctém místě mezi všemi úřady v republice.

„Podařilo se nám o jedenáct procent zvýšit počet zahraničních návštěvníků, což je v tuzemsku nejvyšší nárůst. Pomohli nám především Ukrajinci a Rusové,“ popsal mluvčí krajského úřadu Ivo Heger.

Návštěvníkům se loni nechtělo platit vstupné do největších atrakcí regionu. Proto většina zajímavých cílů zaznamenala pokles turistů.

„Méně lidí přijelo do svatokopecké zoo, na hrad Helfštýn i Bouzov, na výstavy Flora nebo do Muzea umění v Olomouci. Důvodem může být to, že vrcholila ekonomická krize,“ popsal Heger.

Počet návštěvníků, kteří si přišli užít den do zoologické zahrady, ovlivnilo také špatné počasí loni v květnu. Celý měsíc pršelo a obyvatelé kraje se v některých lokalitách museli potýkat i s povodněmi.

„Navíc směrem na Svatý Kopeček byly uzavírky a objížďky. Letos už by vše mělo být v pořádku, a pokud bude přát počasí, tak bychom měli loňský rok překonat,“ popsala mluvčí zoo Hana Labská s tím, že už napočítali o šestnáct tisíc lidí víc než loni.

Některým památkám a atrakcím se však podařilo přilákat více turistů než v předchozích letech. Návštěvníků přibylo v olomouckém aquaparku. Zaplavat si sem přišlo bezmála o pětačtyřicet tisíc lidí více.

Také ve Vlastivědném muzeu v Olomouci prodali o dvacet tisíc vstupenek více. Podobně na tom byl i zámek Jánský Vrch u Javorníku.

„Tradičně však nejnavštěvovanějším místem zůstala zoo, které dýchá na záda výstaviště Flora a na třetí pozici se vyšvihl aquapark,“ podotkl Heger.

Šéf aquaparku: Letos jsem optimistický

Jako jedinému z první trojky se povedlo olomouckému aquaparku přivábit větší počet turistů než předchozí rok. Podle ředitele Dalibora Přikryla je to způsobené tím, že před dvěma lety zahájili provoz až v červnu, kdežto loni se započítávaly už všechny měsíce.

„Nebylo by fér brát zvýšený počet návštěvníků jako zlepšení. Zda se nám daří lidi vábit a přimět je, aby se vraceli, se dozvíme až z porovnání čísel loňských a letošních. Jsem ale optimistický, protože letos za stejné období přišlo více návštěvníků než loni,“ uvedl ředitel.

Minulý rok se hejtmanství snažilo bojovat proti odlivu turistů na dvaceti výstavách cestovního ruchu, z toho jich bylo třináct v zahraničí. Kraj také na podporu turistického ruchu využívá peníze z Evropské unie a připravuje každoročně nové propagační materiály.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v Olomouckém kraji za rok 2010

1. Zoo Olomouc

Počet návštěvníků 2009: 376 005
Počet návštěvníků 2010: 368 536

Zoo se tradičně umísťuje na první příčce v počtu turistů. Přesto bylo návštěvníků méně než v předchozím roce. Podle vedení zoo to způsobilo několik faktorů.

„Za prvé byla krize, takže lidé neměli tolik peněz na vstupné. Za druhé byla na Svatém Kopečku uzavírka a návštěvníci proto museli jet na místo oklikou a v neposlední řadě ovlivnilo počet turistů také počasí, které především v květnu nebylo příznivé. Pořád pršelo,“ podotkla mluvčí zoo Hana Labská.

V letošním roce už napočítali o šestnáct tisíc lidí více než za stejné období loni.

„Vypadá to velmi nadějně. Snažíme se návštěvníky lákat na mláďata, například žirafu, mravenečníka, několik druhů opiček. Také chystáme nový pavilon pro levharty, nový vchod a skončila dlouhá uzavírka. To vše může přispět k tomu, že se nám bude dařit lépe než loni,“ vysvětlila Labská.

2. Výstaviště Flora Olomouc

2009: 244 058
2010: 225 228

Už několik let po sobě obsazuje výstaviště v počtu turistů druhé místo. Loni však přivítali méně lidí.

„Sociální situace obyvatel nebyla dobrá. To ale nemůžeme ovlivnit. Také se u nás nekonaly akce, které mají na starosti externí společnosti. Nebyl autosalon nebo například exota, která je jen jednou za dva roky. To všechno se pak podepsalo na tom, že jsme napočítali méně návštěvníků než předchozí rok,“ popsala Ludmila Grecmanová, obchodní náměstkyně Výstaviště Flora Olomouc.

Zvrátit pokles zájemců o výstavy plánuje vedení Flory kvalitní přípravou expozic, novými tématy a moderními akcemi.

„Musíme hledat nové myšlenky a cesty, jak návštěvníky na výstaviště přitáhnout. Určitě nám pomůže také plánovaná rekonstrukce a dostavba, která celý areál učiní atraktivnějším,“ doplnila Grecmanová.

3. Aquapark Olomouc

2009: 147 916
2010: 191 763

Jako jediný ze tří nejvíce vyhledávaných míst regionu zaznamenal olomoucký aquapark nárůst návštěvníků. Jejich zvýšený počet způsobil ale fakt, že v roce 2009 otevíral až v červnu, takže pět měsíců se nepočítalo. Loni už ale návštěvníci chodili celý rok.

„Jsem rád, že jsme se umístili na třetím místě. Dokazuje to, že máme lidem co nabídnout. Doufám, že se nám podaří vzestupný trend udržet i letos,“ popsal ředitel zařízení Dalibor Přikryl s tím, že aquapark letos navštívilo o patnáct tisíc lidí více než loni ve stejném období.

Nadále zvyšovat počet plavců chce vedení vodního světa různými akcemi pro rodiny s dětmi.

„Chystáme pravidelné minidiscoshow, aquazorbing, tématická odpoledne, soutěže a další. Nechceme plánovat akce ve venkovním areálu dva či tři týdny dopředu. Vše budeme mít nachystané, a když bude hezky, tak se na ně mohou návštěvníci těšit. Takže když přijdou, nebudou se u nás nudit,“ podotkl Přikryl.

4. Muzeum umění Olomouc

2009: 215 686
2010: 122 466

5. Hrad Bouzov

2009: 107 415
2010: 98 863

6. Horizont Bystrovany

2009: 127 433
2010: 90 905

7. Hrad Helfštýn

2009: 94 687
2010: 73 549

8. Ruční papírna a Muzeum papíru, Velké Losiny

2009: 49 000
2010: 50 000

9. Elektrárna Dlouhé Stráně

2009: 54 064
2010: 48 633

10. Jeskyně Na Pomezí

2009: 48 333
2010: 46 550

Zdroj: ČSÚ