Žebříček bezpečnosti silnic v krajských a okresních městech v České republice sestavuje Česká pojišťovna podle takzvaného ČP indexu, který vychází z policejních statistik.

Na opačném konci žebříčku skončilo Brno.

Ve srovnání s rokem 2017 se zlepšila bezpečnost okresních měst, v necelé třetině během první poloviny loňského roku na silnicích nikdo nezemřel ani se vážně nezranil.

„Bezpečnost na silnicích v jednotlivých krajských a okresních městech hodnotí Česká pojišťovna již od roku 2004. Výsledný ČP Index vychází ze statistik Policie ČR a vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách ve vztahu k počtu obyvatel sledovaných měst,“ vysvětluje způsob měření indexu bezpečnosti tisková mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Vizualizace Městské haly Olomouc
Olomouc chystá proměnu zimáku na městskou superhalu. Takto má vypadat

Podle výsledků ČP Indexu za první pololetí roku 2018 se na první příčce v bezpečnosti silničního provozu mezi krajskými městy umístila Olomouc, kde se v posledních letech situace na silnicích zlepšuje – vloni byla sedmá.

Druhý skončil Liberec, na třetím místě pak Hradec Králové, který tradičně obhajuje přední místa v tabulce.

Požár rodinného domu ve Velkém Týnci s tragickým koncem - 14. ledna 2019
Tragický požár ve Velkém Týnci: v domě našli mrtvého člověka

Velké zlepšení nastalo ve Zlíně – v roce 2017 skončil na 11. místě, v první polovině loňského roku se probojoval na čtvrté místo.

Naopak největší zhoršení zaznamenaly Karlovy Vary. V roce 2017 vévodily žebříčku bezpečnosti, v loňském prvním pololetí se propadly na 9. místo.

V okresních městech se bezpečnost ve srovnání s rokem 2017 zlepšila, když se v čele žebříčku umístilo hned 17 měst.

V roce 2017 to přitom bylo jen pět okresních měst bez záznamu v oblasti nehod s usmrcením nebo těžkým zraněním.

Josef Ondrýsek u krajského soudu v Olomouci, který jej poslal na 8,5 roku do vězení za tragickou nehodu v olomoucké části Holice
Soud zvýšil trest řidiči za tragickou smrt dvou dětí v Holici

Nejhorší Brno, Ústí a Budějovice

V absolutních číslech má z krajských měst tradičně nejhorší bilanci Praha. V první polovině roku 2018 zemřelo na jejích silnicích 17 lidí a 79 lidí se při dopravních nehodách těžce zranilo.

Na druhém místě co do počtu úmrtí skončily Brno a Ostrava. V každém z nich zemřeli tři lidé, těžce zraněných bylo v Brně 43, v Ostravě 15.

"Pokud se podíváme na poměr nehod k počtu obyvatel – tedy na ČP index – nejhorším krajským městem je Brno, následují ho Ústí nad Labem a České Budějovice. Praha je pak díky přepočtu na obyvatele čtvrtá od konce," informovala mluvčí.

Celkově v krajských městech v první polovině loňského roku zemřelo na silnicích 28 osob, těžce se zranilo 195 lidí. Dva lidské životy a 22 zraněných měly na svědomí nehody, které zavinila nepřiměřená rychlost.

„Pozitivní zpráva je, že v celkem sedmnácti okresních městech, tedy téměř ve třetině z nich, nedošlo za první polovinu roku 2018 k žádné nehodě s usmrcením nebo těžkým zraněním,“ uvedla Buriánková.

Následky srážky dvou felicií u Smržic
Hrozivá srážka: felicie se rozpůlila o strom

Zlepšení v Jeseníku

Z Olomouckého kraje figuruje na seznamu Jeseník, který si výrazně vylepšil skóre oproti hodnocení v roce 2017.

„Největší zlepšení zaznamenal právě Jeseník, který se na seznam beznehodových okresních měst vyšplhal z loňského 54. místa,“ poukázala mluvčí.

V okresních městech byla bilance úmrtí v první půlce loňského roku nižší než v krajských městech. Na jejich silnicích zemřelo 8 osob, těžce se jich zranilo 93. Nejvíce úmrtí zaznamenala Karviná, kde o život přišli tři lidé. 

K největšímu počtu těžkých zranění pak vedly nehody v Kladně (10 nehod s těžkým zraněním), Opavě (9 nehod) a v Mladé Boleslavi (6 nehod). 

Celková bilance prvního pololetí loňského roku pak hovoří následovně.

Na silnicích krajských a okresních měst zahynulo 36 lidí, 288 osob bylo při dopravních nehodách těžce zraněno. Nepřiměřená rychlost způsobila 4 smrtelné dopravní nehody, za následek má i 31 vážných zranění.

Olomoucká MHD. Ilustrační foto
V olomoucké MHD budou lidé nad 65 let jezdit zdarma
Ve Fakultní nemocnici Olomouc letos přibude 119 parkovacích míst
V olomoucké fakultce přibudou parkoviště pro stovku aut