Česká cena za architekturu 2018všechny nominované projekty zde

Do souboje 33 současných "top" architektonických počinů z celého Česka jdou i tři díla z Olomouckého kraje: moderní kaple sv. Vendelína na kopci u Oseku nad Bečvou, proměna historické budovy v progresivní prostor Vault 42 v Olomouci a vysokoškolský sportovní kampus v Olomouci – Neředíně.

Kam dál? Řidiči, kteří vjedou do Dobnerovy ulice v Olomouci jsou v pasti. Nemohou rovně ani vpravo. Na místě se ve stejnou dobu potkala dvě omezení související s výstavbou bytového dobu a rekonstrukcí povrchu vozovky.
Past v Dobnerově. Řidiči nemůžou rovně ani doprava

Autorem nominované podoby nového areálu Univerzity Palackého je Miroslav Pospíšil z olomouckého atelieru-r. Stavět se na zanedbaném místě nedaleko neředínského letiště začalo před čtyřmi lety, celý komplex byl dokončen v loňském roce.

„Chtěli jsme zde, na místě bývalého brownfieldu, krásnou a funkční architekturu. Těší nás úspěch a držíme palce,“ reagoval tajemník Fakulty tělesné kultury UP Olomouc Pavel Král, který byl součástí týmu, jenž stavbu připravoval a sunul kupředu.

„V Olomouci vyrůstá nová architektura, a to městu může pomoct,“ hodnotil.

Olomoucký půlmaraton 2018
Olomoucký půlmaraton 2018: najdete se?

Historie a Apple 

Mezi třiatřiceti nominacemi je i olomoucký projekt ze zcela jiného soudku, a to sdílené kanceláře v olomoucké Koželužské ulici – Vault 42.

Jeho úspěch u odborníků i olomoucké veřejnosti je raketový, taky jim vtisklo tvář Studio Raketoplán.

„Slavíme první výročí od otevření a nominaci jsme dostali k narozeninám,“ usmál se Radek Holík, zakladatel Vault 42 Olomouc.

„Přitom náš projekt je rozpočtově úplně někde jinde, než bývají ceněné architektonické počiny. O to je to pro nás hodnotnější, že si odborníci začínají všímat i tak malých projektů,“ reagoval Holík.

Moderně pojaté coworkingové centrum vzniklo v unikátní historické budově – bývalé vojenské pekárně z počátku 17. století.

„Spojila se historická architektura s moderními technologiemi od Applu a Googlu. Vidět je to v Londýně nebo New Yorku, kde jsme se inspirovali. V Olomouci, která je tak trochu pomalejší, to nikdo nečekal, aspoň takové máme reakce,“ dodal Holík.

Tramvaje v Sokolské ulici v Olomouci.
Sokolská projde rekonstrukcí. Bude jednosměrná, tramvaje napojí od Koruny

Moderní kaplička jako pocta

Jednou z nejmenších staveb, kterou kdy odborníci v České republice hodnotili v architektonických soutěžích, je beze sporu kaplička sv. Vendelína v Oseku nad Bečvou.

Oč menší jsou rozměry této sakrální stavby spjaté s přírodou, tím větší nese poselství.

Obec je na dílo místního rodáka, kterým jim vzdal hold svému předku šikanovanému po komunistickém převratu v tehdejším Československu, pyšná.

I když stojí sotva pár měsíců, poutá na sebe pozornost turistů. Místní obyvatele dělí na dva tři tábory. „Jedni výtvor obdivují, jiní závidí, další to nezajímá,“ shrnul nálady starosta Oseku nad Bečvou Martin Engl.

Premiér Andrej Babiš a vláda v Muzeu umění v Olomouci
SEFO je podle Babiše "skutečně jedinečné". Chce jej podpořit

Česká cena za architekturu 2018 
nominované stavby z Olomouckého kraje:

Kampus Fakulty tělesné kultury UPOL – AC Baluo a CKV, Olomouc
Kancelář: ateliér-r Olomouc
Kampus Fakulty tělesné kultury UP v olomoucké části Neředín - celkový pohledZdroj: Česká cena za architekturu. Foto: Lukáš PelechPopis projektu: kampus Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, která se skládá ze 4 budov sloužících pro Aplikační centrum BALUO a Centrum kinantropologického výzkumu
Fasádu testovací haly tvoří pohledový beton s lezeckými chyty, testovací bazén je opláštěn dřevěnými lamelami, hmota kinantropologického centra je obložena keramickými pásky a spojovací koridor sevřený mezi ostatními objekty uzavírají zejména prosklené fasády.

Kaple sv. Vendelína
Kancelář: Pelčák a partner architekti
Kaple sv. Vendelína je pozoruhodným architektonickým počinem, který láká turisty na kopec mezi Osekem nad Bečvou a VeselíčkemZdroj: DENÍK/Daniela TauberováPopis projektu: Rodinná kaple v podhůří Oderských vrchů, na polnostech v historickém vlastnictví rodu sedláků šikanovaném po komunistickém puči, je věnována památce stavebníkova dědečka. Stavebník ji postavil svépomocí. Roseta východní fasády je „zasklena“ čirými a modrými skleněnými „kameny“, odpadem ze sklářských pánví při tavení skla, nazývanými skláři harklos. Kaple svatého Vendelína v Oseku nad Bečvou je také zařazená do ročenky Česká architektura 2016-2017.

VAULT 42
Kancelář: Studio Raketoplán
Sdílené pracovní prostředí Vault 42 v Koželužské ulici v OlomouciZdroj: Česká cena za architekturu. Foto: Lukáš PelechPopis projektu: Vault 42 je vize sdíleného pracovního prostředí vepsaného do téměř nedotčené klasicistní budovy vojenských pekáren. Uvnitř hradeb starobylé olomoucké pevnosti, pár desítek metrů od katedrály svatého Václava ční odhalené zdi mohutné stavby. Více než dvě stě let staré cihly dnes halí svěží listoví břečťanu. Sdílené kanceláře vyplňují část přízemí. Vault 42 letos zvítězil ve čtvrtém ročníku soutěže CBRE Zasedačka roku 2017 a to v nové kategorii Malá kancelář.

Bodovala Šantovka i lékárna 

V architektonických soutěžích bodovalo v minulých letech několik staveb v olomoucké fakultní nemocnici, Galerie Šantovka z pera britské architektonické kanceláře Roberta Bishopa.

Zaujala i podoba penzionu Kraličák pod Králickým Sněžníkem na Šumpersku olomouckého studia Ječmen.

Pozornost odborníků i veřejnosti na sebe strhl i Tyršův most v Přerově.

Oranžerie ve Smetanových sadech v Olomouci v červnu 2018
Olomoucké oranžerii hrozila demolice, letos dokončí opravu. Co tam bude?

Olomouc je slabá

Podle architekta Rostislava Šváchy vznikly v posledních letech v Olomouci i v celém kraji zajímavé stavby. „Přesto si myslíme, že Olomoucko i samotná Olomouc jsou v tomto ohledu pořád slabé. Existují regiony, kde se toho děje víc a kde se rodí zajímavější věci,“ hodnotil.

Z počinů vzniklých v Olomouci po roce 1989 vyzdvihl úpravu Horního náměstí.

„Rozhodně pak také Arcidiecézní muzeum, což je stavba celostátního, ne-li středoevropského významu. Osobně si cením i nové přírodovědecké fakulty, i když vím, že to není moc oblíbená stavba,“ dodal a poukázal na to, že odvážnější počiny vždy předbíhají mentalitu širšího publika.

„Neobliba průrazné architektury je do určité míry přirozený jev. Tak, jak to skoro vždycky bylo i s neoblibou špičkového moderního umění. Vždycky to trvalo delší dobu než si na to lidi zvykli, ale cítím, že odpor olomouckého publika k průraznějším architektonickým výkonům je silnější než v jiných městech,“ shrnul architekt.

Zámek Kolštejn v Branné slouží jako hotel.
Zámek v Branné slouží jako hotel. Podívejte se dovnitř

Nejvíc nominací z Prahy

Kdo získá letošní Hlavní cenu v České ceně za architekturu i jména ostatních finalistů se zájemci o stavitelství dozvědí 19. listopadu.

Nejvíce realizací je tentokrát v Praze, dohromady osm. Dalších pět stojí ve Středočeském kraji. Se čtyřmi díly je na třetím místě Jihomoravský kraj, který držel v loňském ročníku prvenství.

Následují kraje Královéhradecký a Olomoucký, každý třemi realizacemi.

Po dvou dílech zastupuje kraje Plzeňský, Vysočina, Moravskoslezský a Zlínský.

Jednoho zástupce mají Karlovarský a také Pardubický kraj.

Původní vizualizace výškové budovy Šantovka Tower
U Šantovky lze teď postavit libovolný mrakodrap, kritizuje opozice