Nehoda se stala v šest hodin ráno na přejezdu v Litovelské ulici. Lokomotiva při srážce urazila autobusu zadní část vozu, včetně sedaček. Ve voze ale naštěstí nikdo necestoval. Ve vlaku, v němž v době nehody jely tři desítky lidí, nebyl nikdo zraněn.

Podle prvního šetření policie řidič autobusu nerespektoval výstražnou signalizaci na přejezdu.

„Čtyřiašedesátiletý řidič linkového autobusu s největší pravděpodobností vjel na přejezd v době, kdy svítila červená na signalizačním zařízení. Zadní část autobusu zachytila lokomotiva přijíždějícího vlaku,“ popisovala střet policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Mluvčí Českých drah Ondřej Kubala potvrdil, že před srážkou fungovala zabezpečovací signalizace. „Je to prvotní informace, vyšetřování ještě není uzavřeno, podle inspektora však červená světla skutečně blikala,“ sdělil.

Podle policie bylo na místě nehody ještě osobní auto, které podle svědků jelo za autobusem a narazilo do vlaku. „Bylo červené barvy. Na místě jsme zajistili střepy z auta. Řidič z místa ujel. Proto prosíme svědky, aby nám pomohli ve vyšetřování těchto okolností,“ dodala policejní mluvčí.

Jedna z prvních byla u události prodavačka z trafiky hned vedle přejezdu.

"Byla to pořádná rána. Pak jsem slyšela plechy, jak skřípou a rachotí. Udělalo se mi zle, málem jsem omdlela, když jsem viděla tu hrůzu. Hlavou mi totiž okamžitě proběhlo, že v autobuse je určitě někdo zraněný,“ popisovala trafikantka Zdeňka Šamuová první minuty po srážce.

Více: Trafikantka: Děsila jsem se, že v autobuse jsou zranění

Nehoda ochromila na zhruba tři hodiny provoz na frekventované křižovatce, odkud policie do čtvrt na deset odkláněla dopravu do sousedních ulic.

V motorovém vlaku o dvou vozech, který zhruba pětatřicetiki­lometrovou rychlostí přijížděl ve směru od Prostějova a Senice na Hané do stanice Olomouc-město jely tři desítky cestujících a nikdo z nich při nárazu zranění neutrpěl.

České dráhy ihned nasadily mezi vlakovými stanicemi náhradní autobusovou dopravu.

Škoda na autobuse je podle prvních odhadů 150 až 200 tisíc korun, na zabezpečovacím zařízení železnice 60 tisíc a na 200 tisíc korun odhadují dráhy poškození lokomotivy.

Policie nezjistila, že by řidič před jízdou pil alkohol. Případ policie vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení.