„Řidič je v režimu zadržení. Více informací bychom případně sdělili zítra,“ uvedla ve středu dopoledne policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Podle mluvčího Drážní inspekce byla v době nehody signalizace na železničním přejezdu v provozu.

„Kolegové při šetření na místě mimořádné události zjistili, že přejezdové zabezpečovací zařízení bylo v době nehody v činnosti,“ uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal.

Odstraňování následků střetu osobního vlaku s kamionem na přejezdu v Olomouci-Bělidlech. 18. října 2023
Tramvaje do Hodolan nepojedou ještě několik týdnů

Podle pracovníků firmy sídlící jen pár desítek metrů od přejezdu, vjel kamion na koleje bezprostředně před přijíždějící vlak.

„Toto máme natočeno kamerou. Jsme tady dvacet let denně a nic podobného se nestalo. Bylo to o tom, že lidi jsou mimo, že nefungovala signalizace. Auto na druhé straně přejezdu stálo, tak asi signalizace fungovala. Běžela i v době, když k nehodě došlo,“ uvedl pracovník servisu, jenž nad pravděpodobnou příčinou nehody kroutil hlavou.

U řidiče kamionu byl v úterý proveden odběr biologického materiálu za účelem zjištění, zda nebyl v době nehody pod vlivem alkoholu nebo drog.

„Strojvedoucí vlaku se podrobil dechové zkoušce a orientačnímu testu na drogy s negativním výsledkem,“ informovala Vaňharová.

Sražka vlaku s kamionem a následný požár na přejezdu v Divišově ulici, 17. října 2023, Olomouc.
Ohnivé peklo na přejezdu v Olomouci: požár po srážce s vlakem, pět zraněných

Při hrozivé srážce došlo k požáru nákladního a osobního automobilu i osobního vlaku, který při nárazu vykolejil. Škoda je nyní odhadnuta na 36 milionů korun. Následně ještě bude během vyšetřování a komisionální prohlídky na vlaku upřesňována.

„Došlo proti úternímu odhadu k navýšení o deset milionů korun, jedná se o navýšení na škodě na infrastruktuře Správy železnic a dopravního podniku města Olomouc,“ upřesnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Požár po nárazu osobního vlaku do kamionu na přejezdu v Divišově ulici v Olomouci, 17. října 2023
Vlakvedoucí zachránil život cestujícím v hořícím vlaku. Popsal, co se dělo

Zranění už jsou doma

Při nehodě utrpělo zranění celkem pět osob, včetně řidiče kamionu.

„K ošetření na urgentu jsme přijali pět zraněných a v tuto chvíli již v nemocnici nejsou. Jednalo se o lehká zranění,“ uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Křižovatka Pražské a třídy Míru je již průjezdná. Tramvaje v úseku Palackého – Neředín, krematorium nahrazují autobusy podle původního harmonogramu prací, do neděle 22. října.
Křižovatka s třídou Míru je průjezdná, tramvaje ale nepojedou ještě pár dní

Přejezd v Divišově ulici na hlavním silničním tahu mezi Přerovem a Opavou je od úterního večera průjezdný pro automobily. Provoz vlaků byl podle informací Českých drah obnoven krátce po středeční 12. hodině.

Tramvaje na Pavlovičky zatím nejezdí. Na lince číslo 4 vozí cestující náhradní autobusy.

Náhradní autobusoví doprava mezi hlavním nádražím a PavlovičkamiNáhradní autobusoví doprava mezi hlavním nádražím a PavlovičkamiZdroj: DPMO