Podle předběžných závěrů odborníků se na pádu zdi podepsaly i otřesy projíždějících tramvají a zastaralé technologie použité na památkově chráněném objektu.

Zatím budou stavební experti v centru procházet budovy, na kterých je vidět poškození.

Pondělní nehodu nyní vyšetřuje policie. Příčiny zkoumá statik.

ČTĚTE: Statik po pádu zdi: Majitel nic nezanedbal, krovy u trati by ale měli zkontrolovat

Oprava ulice dříve? Počkáme na posudek

Verze, že neštěstí může souviset s vedením tramvajových tratí a ukotvením tramvajových trolejí do konstrukce domu, jsou podle primátora zatím předčasné.

„Uvidíme, co konstatuje znalecký posudek. Jsme ve spojení se statiky. Zkoumání příčin bude nějakou dobu trvat,“ popsal primátor Martin Novotný.

Připustil, že radní znovu otevřou otázku termínu rekonstrukce ulice 8. května.

Původně se měla začít kompletně opravovat současně s obchodním domem Prior.

Bezmála stomilionovou investici však radní odložili a chtěli se k ní vrátit až za čtyři pět let.

„Dokud nebude jasná skutečná příčina, nechceme obě věci nějak spojovat. Všichni však tušíme, že stavební normy, technologie a formy odpružení tratí jsou dneska naprosto jiné, než před desítkami let, kdy ty současné vznikaly,“ podotkl Novotný.

Než bude hotový posudek, chce radnice přimět majitele nemovitostí v ulici 8. května a jiných domů v centru města, aby si zkontrolovali stav atik.

„Chceme mít jistotu, že nehrozí něco podobného na jiném místě ve městě. Třeba i tam, kde vůbec tramvaje nejezdí,“ zdůraznil Novotný.

Zhruba před devíti lety kontroloval stavební úřad domy v centru města a jejich stav. Především šlo o závady, které mohli lidé vidět z ulice.

Vizualizace opravené ulice 8. května. Zdroj: MmOl

Prověří problematické budovy

Po pondělní nehodě úředníci opět projdou a zkontrolují problematické budovy.

„Budeme si všímat hlavně viditelných závad. Doposud jsme budovy procházeli namátkově,“ popsala Eva Hyravá, vedoucí stavebního odboru.

V případě památkově chráněného domu, ze kterého se v pondělí zřítila štítová zeď, vlastník v co možná nejkratší době uvede dům do stavu, v jakém byl před nehodou.

Nechá dozdít štítovou zeď přesně podle doporučení statika a v souladu se stávajícími právními předpisy.

„Do týdne předložíme městu žádost o vydání stavebního povolení. Projektová dokumentace má zohledňovat požadavky statika. Již jsem pověřil projektanta, aby se spojil se statikem,“ uvedl spoluvlastník objektu Viliam Vidovič.

Dům je po zřícení zdi bezpečný

Objekt je podle odborníků bezpečný a obyvatelný.

„Statik potvrdil, že je nyní stav nemovitosti stabilizovaný. Nemělo by tedy hrozit nebezpečí. Pokusíme se využít zjednodušujících postupů, které umožňuje stavební zákon, abychom vydali stavební povolení na obnovu atiky co nejdříve,“ uvedla vedoucí stavebního odboru Hyravá.

Vlastník, firma Datrolex, památkově chráněný objekt postupně opravuje. V době nehody však práce neprobíhaly. Podle Viliama Vidoviče má společnost v plánu i úpravy na půdě a posílení krovů.

„Střešní část vyměníme a opravíme. To je v plánu bez ohledu na to, co se stalo. Ze strany statika byly připomínky ke krovům, kdy poukazoval na to, že zajištění zdí odpovídá technickým předpisům z tehdejší doby. V této souvislosti nám nemůže nic vytknout,“ uvedl spoluvlastník domu.

Lucie Opletalová, Daniela Tauberová