Česká televize se v letošním roce rozhodla představit jednotlivé kraje naší republiky. V rámci pravidelného cyklu Večer na téma bude vždy první neděle v měsíci věnovaná některé z významných měst či konkrétnímu regionu.

Pilotní díl cyklu nese název Můj kraj Olomoucko a na programu ČT2 jej můžete zhlédnout v neděli od 20 hodin.

Dramaturgii komponovaného pořadu, v němž dostane prostor Svatý Kopeček i historický orloj na Horním náměstí v Olomouci, měl na starosti prostějovský rodák Theodor Mojžíš, šéf studia Video Theo.

Metropole očima dokumentaristy

„V průběhu podzimu mě oslovilo vedení České televize s tím, že v dramaturgii komponovaných večerů dochází od nového roku ke změně, a nabídlo mi, abych z již uskutečněných dokumentů sestavil program, který představí Olomouc a zajímavá místa v něm. Mým úkolem bylo také režírovat dotáčky spojující jednotlivé dokumenty,“ přiblížil Mojžíš

Z jeho dílny pochází například dokument o Arcidiecézním muzeu Olomouc nazvaný Ke slávě a chvále nebo půlhodinová vzpomínka na pohnuté životní osudy významného českého filozofa a mluvčího Charty 77 Jana Patočky.

Režisér Theodor Mojžíš

Večer zahájí díl z cyklu Davida Vávry Šumná města, po němž bude následovat Mojžíšův hodinový dokument Nový obraz světa se rodil i na Hané. Jeho hlavními protagonisty jsou velcí filozofové minulého století Edmund Husserl a Ludwig Wittgenstein.

„První z nich chodil osm let na gymnázium v Olomouci, do budovy, kde dnes sídlí teologická fakulta. Druhý zase v hanácké metropoli pobýval během první světové války. Zaujal mě fakt, že ačkoliv se vzájemně neznali, jejich cesty se protly právě na Hané. Jako zakladatelé fenomenologie a analytické filozofie významně ovlivnili světové myšlení. Bohužel u nás se dávala přednost spíše marxismu-leninismu a trochu mě mrzí, že Husserl dodnes nemá v Olomouci pamětní desku,“ uvedl Mojžíš.

Se vztahem k městu se svěří filozof

Oba středometrážní dokumenty doplní krátké filmy z roku 1998 Svatý Kopeček a Příběh olomouckého orloje.

„Před každým ze snímků pohovoří vždy jedna z významných olomouckých osobností. Oslovil jsem ředitele Muzea umění Pavla Zatloukala, který celý komponovaný pořad zahájí, dále filozofa Ivana Blechu, s nímž jsem spolupracoval na dvou dokumentech, arcibiskupa Jana Graubnera a pedagoga Davida Livingstonea, původem Američana, který vyučuje na Univerzitě Palackého,“ vyjmenoval režisér.

Program ČT2 v neděli 4. ledna 2009

VEČER NA TÉMA… Můj kraj Olomoucko

20:02 Šumná Olomouc
Žasnoucí turista David Vávra představuje architektonické skvosty hanácké metropole (1996)

20:25 Nový obraz světa se rodil i na Hané
Edmund Husserl a Ludwig Wittgenstein. Životní osudy dvou velkých myslitelů 20. století a jejich vazby na moravské prostředí. Scénář a režie T. Mojžíš

21:25 Svatý Kopeček
Proslulé poutní místo a význačná barokní památka u Olomouce (1998)

21:40 Příběh olomouckého orloje
O proměnách času i stroje na jeho měření (1998)