Více než třicetimetrová vyhlídková věž s odpočívadlem vyrostla na kopci Štvanice, který se nachází v srdci areálu Králičák. Jeho je nová atrakce součástí.

„Rozhledna se kolaudovala minulý pátek a je již přístupná veřejnosti,“ řekl Jaromír Hanel, který měl výstavbu na starost.

Rozhledna je přístupná celoročně, vstup na ni je zdarma.

Subtilní konstrukce je vytvořena z modřínového dřeva a ocelových prvků. Stabilitu zajišťují kotvicí lana, která stavbu ze tří stran uchycují. Uprostřed vede schodiště o 152 stupních. Kdo po nich vyjde na vyhlídkovou plošinu, má jako na dlani široké okolí.

Některé stánky na Dolním a Horním náměstí v Olomouci otevřou už o tomto víkendu, kdy se konají Svatomartinské hody. Vánoční trhy vypuknou v pátek 23. listopadu. Foto: Deník / František Berger
V centru Olomouce už stojí "vánoční" stánky, kluziště chystá otevření
Lyžařské vleky na Ovčárně v Jeseníkách.
Vleky na Ovčárně i Švýcárna můžou změnit majitele, současný je v dluzích

Výhled na všechny strany

„Protože je věž opravdu vysoká, je z ní krásný výhled na všechny strany. Vidět je Ramzová, Praděd nebo Dlouhé Stráně, na druhé straně pak masiv Králického Sněžníku,“ popsal Jaromír Hanel.

Stavbu navrhla Huť architektury, kterou založil slavný tvůrce Martin Rajniš. Ten je mimo jiné autorem nové Poštovna na Sněžce nebo Vzducholodi Guliver v Centru současného umění DOX v Praze.

Provozovatelé areálu hledají pro rozhlednu pojmenování. Mělo by být originální a zapamatovatelné. Návrhy mohou lidé zasílat elektronicky na e-mailovou adresu areálu.

Ilustrační foto
Zalije údolí pod Sovincem voda? Stavba nemá termín
Zával na trati mezi Hrubou Vodou a Domašovem nad Bystřicí zastavil v září 2010 vlaky
Cesta vlakem mezi skalami u Domašova bude bezpečnější a rychlejší

Další volně přístupné rozhledny v okolí Val (Králíky)
Klepáč (Dolní Morava)
U Tetřeví chaty (Kouty nad Desnou)
Bukovka (Rapotín)
Brusinka (Bludov)