„Pořádáme už osmý ročník tradiční sobáčovské Neckiády. Máme tady sedm netradičních plavidel, které mezi sebou soutěží v rychlosti i jak se líbí divákům,“ uvedl jeden z pořadatelů akce Jan Chadima.

S vlastnoručně postaveným plavidlem přijel do Sobáčova i Stanislav Nemrava z Litovle. „Přijeli jsme s Baracudou, ale prohráli jsme. Nefoukal nám příznivý vítr,“ vysvětlil majitel lodi, které nechybělo ani malé dělo.

„Loď jsem si stavěl sám, dnes je to její premiéra. Byla to sázka z minulého roku, že si udělám nějaké plavidlo, trvalo mi to asi tři víkendy. Spočítal jsem váhu, doplnění kanystrů jako zátěž, aby to plavalo, není to nic složitého,“ doplnil Nemrava.

Po přehlídce netradičních plavidel v podobě šlapacího kola nebo pasti na myši i s hlodavcem, přišla řada na šestici závodních disciplín. V těch účastníci museli překonávat několik metrů vratkou lávku, která vedla ze břehu rybníka na protější ostrov.

„Soutěží se ve volném sprintu přes lávku na čas, jízdě s trakařem dvojic, jízdě na kole, které je speciálně upravené nebo třeba v skákání přes švihadlo na plovoucím pontonu,“ vyjmenoval některé závody Chadima.

Dvacetiletý Václav Muzikant přijel do Sobáčova poprvé a to až z Jeseníka. „Zúčastnil jsem se všech soutěží a na kole to bylo hodně těžké. Ujel jsem asi jen metr a půl. Nejjednodušší bylo lávku asi přeběhnout, i když já jsem spadnul. Nejtěžší pak pro mě byla disciplína, kdy se muselo skákat přes švihadlo na pontonu,“ doplnil mladík.