„Loni bylo plavidel o trochu méně, ale myslím si, že okolo pěti až osmi set lidí se tady vždycky sejde. Největší tradicí je přejet na kole přes lávku. Bicykl je speciálně upravený a vibruje. V této soutěži je vypsaná velká odměna. Za dobu konání se přejet lávku podařilo jen dvakrát,“ řekl za pořadatele Jan Chadima.

Soutěžit se bude i v dalších kategoriích.

„Na rychlost se například přebíhá lávka přes rybník, na čas se jezdí přes vodu i s trakařem, taky kolo je na čas. Oceníme i nejoriginálnější plavidlo. Většinou ale odměňujeme všechny, nikdo neodejde s prázdnou,“ podotkl Chadima.

Na akci pravidleně jezdí lidé z okolí, několik let však přijíždí i parta kluků z Jeseníka.

„Ti to tady nejvíc táhnou a dělají největší legraci. Co se plavidel týče, asi dva roky zpátky měli účastníci z Litovle nádhernou plachetnici, která letos přijede určitě znovu. Bývají tu necky, šlapadla, lokomotiva,“ pokračoval.

Prezentace dvojčlenných družstev s plavidly je ve třináct hodin, začátek o hodinu později.

„Chybět nebude tombola, občerstvení a ve dvacet hodin začne karneval, kde zahraje skupina Motors. V deset večer bude velký ohňostroj, konec zábavy předpokládáme asi ve dvě hodiny v noci. Na příští desátý rok pak připravujeme trochu slavnostnější jubilejní program,“ dodal.

Vstupné je dobrovolné.

„Z vybraných peněz hradíme ohňostroj, letos jsme díky tomu udělali pro děti nové pískoviště, předloni zase plážový volejbal. Peníze ze vstupného vždycky dáváme do okolí, třeba jsme vybavili nové sociální zařízení, splachovací záchody s teplou a studenou vodou,“ doplnil Chadima.