„Hnízdo na stromě je po kostele jakousi dominantou obce. Lidé si na klapot čapích zobáků zvykli a každoročně pozorují, kdy přiletí a kolik vyvedou mladých. Chceme, aby čápi v obci zůstali, a nyní hledáme řešení," popisoval starosta obce Ladislav Števanka.

Torzo listnáče je napadeno hnilobou a rozpadá se.Existenci čapího hnízda v Domašově ohrožuje shnilý strom

„Je skutečně ve špatném stavu a chataři, kteří se pohybují v blízkosti stromu, jsou omezeni ve využití pozemku, aby nedošlo k nějakému zranění," poznamenal.

Čápi letos vyvedli čtyři mladé. Během několika týdnů vyletí z hnízda. „Nebude to jednoduché vytvořit obdobné podmínky. Je to také otázka financí. Hlavně ale chceme provést přesun hnízda tak, aby se na něj čápi na jaře zase vrátili a my o ně nepřišli," dodal.

Obec uvažuje, že by uschlý strom pokácela a postavila místo něj stožár. „Další variantou je, zkrátit strom o metr, dva a ukotvit ho bezpečně do země," hledají v obci nejvhodnější řešení.

Podle ornitologů by ale Domašovští měli na pomoc přizvat odborníky a metodu s nimi zkonzultovat. Vzhledem k tomu, že čáp je v České republice zvláště chráněným druhem, bude při zásahu do hnízdiště zapotřebí, aby se obec obrátila i na krajský úřad.

„Je pozitivní, že lidé v obci chtějí hnízdo uchovat – čáp je odedávna symbolem štěstí – měli by ovšem jednat s krajským úřadem. Pokud by se hnízdo přesunulo, čápi by měli být schopni se na místo vrátit. Děje se to celkem běžně a s úspěchem," uvedl předseda Moravského ornitologického spolku Jaroslav Koleček.

Zásah do hnízda by se podle ornitologa neměl provést dříve, než čapí rodinka hnízdo za pár týdnů opustí a vydá se na cestu do svého zimoviště v Africe.