Živý betlém u bazilky na Sv. Kopečku.

Tradiční vánoční scenérie bude k vidění ve čtvrtek 25. prosince v 16.30 na Svatém Kopečku v ambitu za bazilikou

„Hra Betlémská speciálně pro Svatý Kopeček opět z pera neznámého autora čerstvě napsaná a mnohými dobrými lidmi (i zvířaty) všeho věku pro potěchu všem sehraná," píše se v pozvánce.  Vstupné je dobrovolné.

Muzeum umění je na svátky zdarma

Arcidiecézní muzeum Olomouc

Využít volna vánočních prázdnin k prohlídce slavných obrazů či soch mohou návštěvníci Muzea umění v Olomouci.

Od 25. do 28. prosince instituce bezplatně otvírá aktuální výstavy a stálé expozice v budově Arcidiecézního muzea i Muzea moderního umění.

K vidění budou aktuální výstavy i stálá expozice Století relativity. Z krátkodobých výstav si největší pozornost zaslouží výstava českého symbolismu Tajemné dálky nebo výstava Na hlubinu, jež rekonstruuje malířské výstavy mladého křesťanského umění, které se konaly v letech 1938–1940 na Svatém Kopečku.

Sochy světoznámého sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera či díla z období gotiky, manýrismu nebo baroka budou zdarma k vidění na výstavách v Arcidiecézním muzeu.

Kdo bude mít zájem spíše o národopisné expozice, může od 26. prosince zavítat i do Vlastivědného muzea. Tam je vstupné 60 korun.

Na Dolním náměstí se stále bruslí

Bruslení na Dolním náměstí v OlomouciKluziště na Dolním náměstí v Olomouci funguje i po skončení Vánočních trhů, a to až do Nového roku.

Na Štědrý den má být podle organizátorů v provozu do 16.00 hodin. 

Znovu se otevře v pátek 26. prosince a bruslaři si na něm až do Silvestra budou moci každý den zařádit od 10 do 22 hodin.

31. prosince je pak plánován provoz kluziště mezi 10 a 18 hodinou.

Bruslení na ledové ploše v centru Olomouce je zdarma.

Česká mše vánoční u sv. Mořice

Svatoštěpánský koncert se slavnou Českou mší vánoční od Jakuba Jana Ryby připravují pro návštěvníky v kostele svatého Mořice v Olomouci.

26. prosince posluchačům zazpívá sbory Chorus Mauritiensis a Amoc, které doprovodí sólisté Lenka Zářická, Pavla Zbořilová, Petr Martínek a Vladislav Zápražný.

Kromě České mše vánoční zazní také Sonata Vespertina od Pavla Josefa Vejvanovského. Svatoštěpánský koncert začíná v 19 hodin a vstupné je 99 korun.

Vánoční bigbít

Hity od legendární rockové kapely AC/DC zazní na pátečním koncertu olomoucké revivalové kapely Bon Scott Memorial Band v Jazz Tibet Clubu. Skupina zahraje hlavně starší tvorbu z dob, kdy v rockové legendě zpíval Bon Scott. Koncert začíná ve 20 hodin a vstupné je 150 korun. 

Pořádný big beat chystají v sobotu 27. prosince muzikanti z kapely Cimrmanovo torzo, kteří to rozbalí na koncertu v olomouckém klubu Bounty Rock Cafe. Kapela, která se na české hudební scéně pohybuje už od sedmdesátých let, zahraje vše od blues po hard rock od slavných skupin 60.a 70. let. Koncert začíná ve 20 hodin a vstupné je 120 korun.

Bouzov naděluje na Štědrý den

Bouzovské nadělování, tak se jmenuje akce, která láká o Štědrém dni na hrad Bouzov.

Nasvícený hrad Bouzov„Bouzovská kastelánka Zuzana Šulcová provede návštěvníky vánočně vyzdobeným hradem. Přineste si dárky, které vám připravíme pod hradní vánoční strom, najdete po ním i malé překvapení," nabádají organizátoři v pozvánce.

Upozorňují však, že prohlídku je třeba si rezervovat a to na telefonním čísle 775 888 960. Vánoční bouzouvský hrad se otevírá v 15 hodin a doba trvání prohlídky je 60 minut. Plné vstupné pak přijde na 200 korun.

Ještě před tím zvou bouzovští farníci na otevírání jesliček. Tradiční slavnost se koná v místním kostele sv. Gotharda ve středu 24. prosince ve 14 hodin.

„Přijďte se podívat, jak to vlastně bylo, když se narodil Ježíšek. Můžete si poslechnout a třeba i zazpívat známé koledy. Krátkou jesličkovou hru si pro vás připravily děti z bouzovské farnosti. Všechny děti si budou moci postavit svou figurku do betléma," píší organizátoři v pozvánce.

Otevírání betléma v Náměšti

Vyzvoňte to lidem všem, že jest Spasitel narozen… V Náměšti na Hané na Olomoucku zvou na Štědrý den 24. prosince na tradiční otevírání betléma, které se koná ve 14 hodin v kostele sv. Kunhuty.

„Přijďte si připomenout pravý smysl Vánoc, zazpívat koledy a odnést si betlémské světlo do svých domovů. Přineste si lucernu či svíčku na plamínek a tentokrát také zvoneček," píší organizátoři v pozvánce.

Kdy na bazén?
Ilustrační fotoOlomouc - plavecký stadion
24. a 25.12 - ZAVŘENO
26.-27.12. 9-21 h

Olomouc - aquapark 
24. a 25.12 - ZAVŘENO
26.-27.12. 9-20 h

Bohuňovice - Centrum zdraví 
24. a 25.12 - ZAVŘENO
26.12. 9-21 h 
27.12. 9-20.30 h  
28.12. 9-20 h  

Vánoční prohlídka hradu Šternberk

Hrad ŠternberkNa poetické prohlídky zve návštěvníky ve čtvrtek 25. prosince hrad Šternberk.

Organizátoři pro příchozí připravují prohlídky vánočně vyzdobeným hradem, začátky jsou v 16, 17 a 18 hodin.

Mimo informací týkajících se historie hradu a vánočních tradic, uslyší i půvabné příběhy z knihy Piera Gribaudiho Příběhy vánoční noci.

V hradní kapli bude připraveno hudební vystoupení, kde zazní známé vánoční melodie. Vstupné na poetické vánoční prohlídky je 140 korun, snížené vstupné 100 korun a rodinné vstupné pak přijde na 380 korun. 

Živý betlém ve Velké Bystřici

Více než dva tisíce let starý betlémský příběh ožije na Boží hod 25. prosince u kostela Stětí sv. Jana Křitele ve Velké Bystřici.

Živý betlém se tam otevře v 17 hodin, kdy se herci Velmi Amatérského Divadla místní jednoty Orel i živá zvířátka pokloní Ježíškovi.

Hanácká muzika a řemesla v Litovli

Víte, jak se kdysi drátovaly hrnce, pletly koše, nebo jak se dnes vyrábí dřevěné lžíce a vařečky do domácnosti? Odpovědi na tyto otázky může přinést tradiční akce v Litovli.

Oživlá řemesla v litovelském muzeuŘemeslníci tam v místním Muzeu budou na Štěpána, tedy v pátek 26. prosince, předvádět svůj um při tradiční akci Oživlá řemesla.

Návštěvníci si budou moci některé z řemesel vyzkoušet a také si koupit od řemeslníků drobné výrobky.

„Jak jsme manuálně šikovní, to si můžeme ověřit v tvůrčí dílně. Spolu s dětmi mohou příchozí společně malovat, pečetit nebo si třeba vyrobit vlastní svíčku," uvedla vedoucí Muzea Litovel Zdeňka Frištenská.

Poznamenala, že celé odpoledne bude hrát Hanácká mozeka Litovel, v repertoáru nebudou chybět hanácké písničky a koledy.

Sváteční atmosféru dokreslí i stylové osvětlení petrolejovými lampami, loučemi a svíčkami. Pořadatelé v dobových kostýmech nabídnou návštěvníkům perníčky, vánoční cukroví, speciality domácí zabíjačky, čaj či svařené víno.

Program startuje ve 14 hodin a odehrávat se bude na několika scénách: před muzeem budou kováři, v přízemí v salonku restaurace tvůrčí dílna specializovaná tentokrát na práci s voskem, v malém výstavním sále bude Hanácká mozeka Litovel a ve větším výstavním sále bude předvádět nejrůznější řemesla a um dráteník, švec, řezbář, košíkář nebo například keramička.

Veselé štěpánské koledování

Sál Kulturního domu Nadační ve Velké Bystřici bude v pátek 26. prosince od 18 do 20 hodin patřit tradičnímu Štěpánovskému koledování.

„Bystřičtí Hanáci vás písničkami, tanci i muzikou na svátek svatého Štěpána vánočně naladí, ale také už silvestrovsky rozveselí," lákají organizátoři v pozvánce.

Místní Folklorní soubor Haná zve k oslavě vánočních svátků i rozloučení se starým rokem. Na podvečerní sváteční akci vystoupí soubory z Velké Bystřice, Cimbálová muzika Záletníci a cimbálová muzika Kamilky Základní umělecké školy Iši Krejčího z Olomouce. 

Štěpánská zábava

Štěpánská zábava se skupinou SAX se koná na Boží hod, ve čtvrtek 25. prosince v Haňovicích. Taneční zábava e chystá haňovickém Kulturním domě od 20 hodin. 

Velká sál obecního úřadu v Přáslavicích na Olomoucku ožije v pátek 26. prosince Štěpánskou zábavou. Příchozí se mohou od 20 hodin těšit na Black Balls a poprockovou kapelu hrající pecky od kapely Kabát, Turbo nebo třeba Čechomor. Chybět nebude ani DJ PaXitch.