Chtějí, aby na zdevastovaných pozemcích bývalé lesní školky opět rostly stromy a místo opět sloužilo jako les a rekreační zóna.

Magistrát zatím o budoucnosti oblasti definitivně nerozhodl.

Lokalita Zlatý Důl se nachází mezi olomouckou čtvrtí Lošov a městem Velká Bystřice. Jde o bývalou lesní školku, která se rozprostírá na více než deseti hektarech místního lesa.

Lošovští si nepřejí, aby se pozemky staly stavebními parcelami a vyrostly zde nové domy, kterých by mohly být desítky i stovky.

„Lokalita leží přímo uprostřed lesa. V okolí Lošova je krásná krajina, kterou chceme chránit. Nepřejeme si, aby zde vzniklo satelitní městečko. Chceme, aby se lesní půda zachovala a ne zastavěla,“ popsal Jan Koleynák z Lošova.

Rozhodl se proto sepsat petici, kterou adresoval vedení města. Spolu s dalšími obyvateli Lošova v ní požaduje, aby magistrát záměru zabránil.

„Když se tu ještě před revolucí stavěla lesní školka, tak byli lidé proti, ale nikdo se na jejich názor neptal. Nyní máme možnost se k tomu vyjádřit. Chceme, aby se lokalita vrátila svému původnímu určení, tedy aby zde byl opět les. Požadujeme, aby se oblast revitalizovala,“ vysvětlil Kolenyák.

Doplnil, že neexistují žádné racionální důvody, které by znovu zalesnění plochy bývalé lesní školky bránily.

„Nyní tam rostou stromy a jsou vitální. Nevidím tedy důvod, proč by se tam nemohl opět vysadit les. Chceme také dosáhnout toho, aby v novém územním plánu nebyla oblast určená pro bytovou výstavbu,“ podotkl Kolenyák.

Petici podepsalo 369 lidí, z toho téměř tři stovky obyvatel Lošova. Zájemci ji mohou podpořit ještě i v sídle olomoucké pobočky Hnutí Duha, které se k protestu místních obyvatel též připojilo.

„Občané Lošova docela jasně ukázali, jak chtějí, aby vypadalo prostředí, ve kterém žijí. Lokalita Zlatý důl je jen střípkem z mozaiky vadného konceptu územního plánu, který místo ochrany lesa, úrodné půdy nebo městské zeleně hájí zisky soukromých developerů,“ poznamenal za hnutí Miroslav Kutal.

Primátor: Zatím jsme žádné plány neviděli

Vedení města musí petici lošovských obyvatel projednat. Podle primátora města je budoucnost lokality Zlatý Důl stále otevřená. Pořád se totiž nerozhodlo, jakou podobu bude mít v novém územním plánu města, který bude pro změny v oblasti stěžejní.

„Můj osobní názor se nachází někde mezi oběma extrémy, tedy zastavět nebo znovu zalesnit. Ani jedna varianta není ideální. Proto budu chtít před rozhodováním vědět veškeré podrobnosti,“ objasnil svůj postoj primátor.

Podle něj je vhodné lokalitu navštívit a vidět ji na vlastní oči. Hektary lesní školky jsou totiž protkané silniční i kanalizační sítí, je tam vodní zdroj i veřejné osvětlení, elektrické vedení i stanice a další budovy.

„Bude mě tedy zajímat, kolik by stálo bývalou lesní školku revitalizovat tak, aby tam opravdu mohl být les. Zároveň budu chtít vědět, jak si výstavbu představuje investor. Dosud jsme totiž od něj neviděli žádné developerské podklady, návrhy ani plány. Nic před námi neprezentoval. Pokud něco takového existuje, tak se to s námi neřešilo. Nejde o černobílý problém,“ dodal primátor.

Lze vznášet připomínky

Majitelem pozemků je olomoucký podnikatel Oldřich Přikryl, který je v roce 2009 koupil od státu.

Na otázky, jak chce s pozemky naložit a zda je převádí na stavební parcely za účelem výstavby, se Deníku nepodařilo získat odpovědi. Po celý den nebral mobilní telefon a nereagoval ani na sms zprávy.

Obyvatelé města se budou moci k záměru výstavby v lokalitě Zlatý Důl vyjádřit ještě i letos při veřejném projednávání návrhu nového územního plánu a podat k němu připomínku.

Lokalita mezi Lošovem a Velkou Bystřicí se začala řešit během roku 2010, kdy radnice veřejně projednávala koncept nového územního plánu. Proti developerskému záměru se už tehdy vyslovili lidé formou připomínky k územnímu plánu.