Radnice se bude případným omezením investora zabývat v úterý.

E-mailovou kampaň spustily v polovině června sdružení Za krásnou Olomouc a iniciativa Občasné proti Šantovka Tower.

„Mám asi pět set mailů, už si jen dělám čárky," reagoval odlehčeně ekonomický náměstek olomouckého primátora Martin Major (ODS).

Kopie elektronické pošty chodí také do schránky sdružení. To jich potvrdilo na pět desítek.

Major: Uzávěra by byla nefér

V červenci se na radní obrátil například děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého Jiří Lach.

„Svou žádost píši jako občan Olomouce, historik a zároveň děkan. Ze všech třech pozic se projekt jeví jako tragická rána na tváři města a Vaše kladné stanovisko k Šantovka Tower by zcela jistě narušilo důvěru občanů Olomouce i odborné veřejnosti," uvedl profesor, který plánovanou 75 metrů vysokou dominantu označil za módní stavební vlnu.

Svůj názor připojil i historik umění a bývalý dlouholetý ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal nebo zástupce přednosty hemato-onkologické kliniky olomoucké fakultní nemocnice Edgar Faber.

Lze očekávat, že projednávání návrhu o stavební uzávěře nebude hladké.

Například Major se netají tím, že návrh nepodpoří.

„ODS byla od počátku pro přeměnu území bývalé chemičky. Beru to i tak, že o několik desítek metrů vedle je budova rovněž výšková a o u nádraží další a přišlo by mi nefér jiným investorům šlapat po rýsovacím prkně," řekl náměstek ke stavbám olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka.

Ministerstvo trvá na 23 metrech. Max

Předkladatelem materiálu je náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09), který má v radě města na starosti územní plánování.

„U mě je to jasné, za kolegy mluvit nemohu," nechtěl odhadovat, zda bude mít pro vydání územního opatření o stavební uzávěře dostatečnou podporu.

Jeho snahou je, aby společnost SMC Development nemohla využít situace, kdy v lokalitě u nákupního centra Šantovka neplatí žádná omezení.

Územní plán zde totiž loni zrušil krajský soud, protože město nemělo přísné výškové limity dostatečně zdůvodněné.

Změněná verze se dosud na jednání zastupitelstva nedostala. Stát by se tak mohlo podle odhadů buď letos nebo začátkem příštího roku.

Záležet bude na jednáních s ministerstvem kultury, které kvůli ochraně panoramatu města trvá na přísných omezeních stavění do výšky, konkrétně 23 metrech.

Posudky? Každý si přečte, co chce

Stavební uzávěru začala radnice připravovat loni na podzim poté, co ji takový postup doporučil Nejvyšší správní soud.

Olomouc se na něj obrátila, jelikož termín pro přepracování územního plánu uložený krajským soudem jí nestačil.

V březnu se radnice rozhodla zadat dvě právní analýzy, aby zjistila, zda ji kvůli uzávěře nehrozí riziko žaloby. Výsledky přišly v červnu.

„Podle analýz je to na hraně. Zda přinesly něco nového? Asi ne, problém dále rozmělňují, nestaví se jednoznačně na tu či onu stranu," uvedl Martin Major.

„Posudky jsou, nechci říct, úplně nejednoznačné, ale každý si v nich přečte, co chce," souhlasil Aleš Jakubec.