Příkazy i dnes aktivně připomínají svou historií i přítomností pravé hanácké vesnice. Jedna třetina obce patří dokonce k vesnickým památkovým rezervacím a zde se právě nachází také Hanácké skanzen.

Ten je vzácným dokladem nejen lidové architektury na Hané, ale také běžného života a práce předků.

Cyklistický výlet je určený celé rodině, jejíž členové by měli pro cestu do Příkaz zvolit nejlépe trekové kolo, a to i když většinou pojedou po asfaltu. Trasa měří z Olomouce do Příkaz a zpátky zhruba dvacet kilometrů a je víceméně po mírně zvlněném, avšak klidně vinutém terénu.

Z Olomouce výletníci vyrází z městské části Hejčín, kde je z města vyvede takzvaná Moravská stezka, označená číslem 51, která je přivede až do Horky nad Moravou. I dále se cyklisté ubírají po ní, až po zhruba dvou kilometrech za Horkou odbočí na rozcestí doleva směrem na Skrbeň.

Cyklistická trasa číslo 6027, na kterou právě najeli, je vyvede přes Skrbeň a pokračuje kolem železniční tratě. Po této cestě dojedou přímo do Příkaz. Hanácké skanzen potkají výletníci přibližně po kilometru od vjezdu do obce.

Skanzen tvoří vstupní budova, přes dvě stě let starý Kameníčkův grunt, s expozicí věnovanou životu na vesnici, a původní stodoly. Dále zde turisté najdou vystavené doklady tehdejšího zemědělství, řemesla i všedních dnů na staré Hané.

Tipem pro zastavení je na zpáteční cestě Lovecká chata v Horce nad Moravou, kterou najdou cyklisté, když odbočí před obecním úřadem doleva a opět na levé straně budou hledat odbočku do ulice Vodní, na jejímž konci najdou zmíněnou chatu, která poskytne zájemcům jak občerstvení, tak i odpočinek.

HANÁCKÉ SKANZEN

Otevírací doba:
červenec a srpen 11 – 17 hodin (mimo pondělí)
září 11 – 16 hodin (po předcházející dohodě a mimo pondělí)
Vstupné: základní 50 Kč, zlevněné (studenti, důchodci, děti do šesti let, ZTP) 30 Kč