Místo za autobusovou zastávkou Na Rohu před odbočkou na Svatý Kopeček trápilo chodce do října letošního roku. Teď je zvýrazněná barva zebry, do konce listopadu přibude osvětlení.

„Technické služby zde budují veřejné osvětlení typu Zebra. Z obou stran budou bílá světla. Nasvětlení bude intenzivní a zvýší se tak bezpečnost pohybu chodců,“ řekl vedoucí odboru dopravy olomouckého magistrátu Vladimír Hopp.

Na začátku října jsme psali o problematickém přecházení ulice, zejména v době, kdy je tma. Místní obyvatelé si stěžovali jednak na to, že přechod není osvětlený, ale i na málo výraznou barvu přechodu.

„Bylo by dobré, kdyby byl přechod speciálně nasvětlen, tak jako je tomu u přechodu za kostelem. Chápu, že zvláštní semafor by zbrzďoval dopravu,“ uvedl na začátku října Martin Rak, který bydlí nedaleko rušné Chválkovické.

Vladimír Hopp popřel, že by město nechalo osvětlení vybudovat kvůli stížnostem obyvatel ze začátku října. „Máme již předem rozdělený rozpočet, takže kvůli článku v Deníku to není,“ dodal Hopp.

Lépe viditelná je i zebra na přechodu ve Chválkovické. „Práce na Chválkovické jsou už hotové, přechod jsme nově nabarvili,“ potvrdil Pavel Študent z olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

Tím však problémy ve Chválkovické nekončí. Kolony aut, hluk a prach stále zůstávají. Město naplánovalo studii, která by měla problémy rušné ulice řešit. Studii zpracovává odbor koncepce a rozvoje města Olomouce.

„Studie bude hotová do konce listopadu. Zatím k tomu můžu říct jen to, že jsou rozpracovaná řešení od nejlevnějších po nejdražší, projektant samozřejmě zohledňuje všechny funkce této komunikace, jako je například zabezpečení obsluhy. Návrh se bude předkládat radě města,“ řekl vedoucí oddělení koncepce dopravy města Marek Černý.

Nové osvětlení stálo město šedesát tisíc korun a bude hotové do konce listopadu. Tento týden se Technické služby města Olomouce zabývají bezbariérovými úpravami v Masarykově ulici, snad už příští týden budou pokračovat právě výstavbou osvětlení v ulici Chválkovická.

K čemu je vlastně světelná zebra?

Osvětlení typu Zebra se používá k doplňkovému přisvětlení přechodů pro chodce. Tato svítidla mají reflektor s typickým charakterem vyzařování světelného toku, který vytváří ohraničený osvětlený pás.

Stožár svítidla typu Zebra se instaluje do chodníku, zpravidla asi 1 m před přechod. Svítidlo tvoří určitou světelnou signalizaci viditelnou z dostatečné vzdálenosti. Svítidla se zpravidla umísťují do výšky 6 m nad vozovku.

Důležitým faktorem je, že přijíždějící řidič ve svém zorném poli vidí výrazný světelný bod, který ho upozorní na blížící se přechod. Doplňkové osvětlení svítidly typu Zebra je účinné pouze v nočních hodinách, a proto je třeba dbát zvýšené pozornosti pokaždé, když člověk vstupuje na vozovku.

V České republice už je v provozu více než 200 svítidel typu Zebra, zájem o ně dále roste.

Zdroj: www.odbornecasopisy.cz