Jakub Filip z Ostravy češe dlouhou srst svého morčete. Poslední přípravy předtím, než jej na podložce odnese k soutěžnímu posouzení.

Pravidelná péče i kosmetika

„Posuzuje se typ a stavba, hlava, oči, uši. U dlouhosrstých se posuzuje hustota a délka srsti, licousy. Potom je tam kondice a prezentace, to je, jak zvíře drží na podložce. U dlouhosrstých je za mě nejdůležitější kvalitní srst a stavba,“ říká.

Černobílý chundeláč je plemeno sheltie.

„Srst se musí pravidelně upravovat, aby se necuchala a nezaplétala do dredů, pak by se špatně rozčesávala. Ale péče o něj není extra náročná, jak si všichni myslí. Pokud ho má někdo jako mazlíčka a ne na chov a výstavy, může srst stříhat a péče není třeba skoro žádná,“ vysvětluje mladý chovatel.

Vyjížďka Hanácké čmód v sobotu 6. května 2023.
VIDEO: Motocyklisté zmokli, na vyjížďku Hanou jich i tak vyrazily desítky

Kromě hřebene u tohoto plemene přijde ke slovu i kosmetika.

„Užívá se kosmetika pro zvířata, ale pokud ji člověk nemá, může je umýt i kosmetikou na lidi,“ poznamenává Jakub Filip.

To Kateřina Holečková z Poličky může starosti o srst svých svěřenců vypustit. Chová skinny morčata, která mají srst jen na čumáčku a nožičkách.

„Mně se skinny líbili vždycky. Nejdřív jsem měla chlupatá morčata, ale na jaře strašně línají. Pak mě uchvátili skinníci, i na údržbu,“ řekla chovatelka.

Naháči víc sežerou

Co ušetří na péči o srst, to vydá za krmení.

„Tím, že skinníci nemají srst, dvakrát víc sežerou, aby si vyrobili teplo, a dvakrát víc víc zaneřádí klec. Údržba klecí je náročnější než u chlupatých morčat. Ale jinak jsou povahově klidní, říká se jim hrošíci. Na mazlení jsou úplně stejní jako chlupatí, jen je výhoda, že když se s nimi mazlíte, nejste pak plný chlupů,“ dodává Kateřina Holečková.

Výstava morčat je v pavilonu E k vidění v neděli do 16 hodin.