Od soboty je opět mohou držet za ruku. Pokud ovšem návštěva splní vládou požadované podmínky. Jsou přísné. Musí mít negativní test na SARS-CoV-2 a na obličeji vlastní respirátor nejméně třídy FFP2. Domovy pro seniory ujišťují, že udělají maximum, aby se rodiny mohly zase setkat.

„Přesnější informace jsme obdrželi z ministerstva včera odpoledne a dnes řešíme, jak vyjít vstříc příbuzným, aby se mohli s klienty setkat. Sice každý den probíhají videohovory, ty však nemohou nahradit osobní setkání, dotek ruky. Zvláště s blížícími se Vánocemi vnímáme, jak odloučení dopadá na klienty více a více,“ uvedla ve čtvrtek odpoledne Radka Střelcová, zástupkyně ředitelky Domova seniorů Komárov.

Návštěvy blízkých bude personál objednávat na konkrétní termíny.

„Zjistíme zároveň, zda bude třeba provést test. Ty zajistíme v době, kdy to personál časově nejméně zatíží. Příbuzné proto prosíme o trpělivost, protože je možné, že na test budou čekat i několik dní,“ dodala.

Chválkovice rozjely rezervační systém

Domov seniorů Pohoda Chválkovice vyladil rezervační systém, prostřednictvím kterého si lidé již rezervují termíny.

Návštěvy, které budou probíhat pouze ve středu, v sobotu a neděli vždy dvě hodiny dopoledne a tři odpoledne, se musí registrovat nejméně dva dny dopředu.  Počet registrovaných osob je omezen na 10 osob na půl hodiny.

„Platí povinnost mít negativní PCR test nebo mít prodělanou nemoc a být neinfekční. Návštěvy musí mít vlastní respirátor nejméně třídy FFP2, a to po celou dobu návštěvy. Respirátory pro návštěvy neposkytujeme,“ informoval Deník Jiří Floder, ředitel jednoho z největších domovů pro seniory v Olomouckém kraji.

Testování přímo v domově

Testování návštěv budou od pondělí provádět zaměstnanci přímo ve chválkovickém zařízení, a to v pondělí a pátek v časech zveřejněných na internetových stránkách.

„Musíme vyčlenit pracovníky, obléknout je do ochranných prostředků, ve kterým budou dvě hodiny provádět antigenní testy,“ popisoval ředitel Floder.

Test provedou pouze zájemci, který je zaregistrován v návštěvním rezervačním systému.

„Že někdo nevěděl nebo zapomněl, to bohužel z kapacitních důvodů nebude možné akceptovat,“ upozornil.

V domovech pro seniory dokončují v těchto dnech poslední kolo plošného testování klientů. Nadále již budou testování pouze zaměstnanci.

„Včera jsme testovali a všichni byli negativní jak klienti, tak zaměstnanci,“ uzavřel Jiří Floder.