Až sedmadvacet metrů vysoké budovy v oblasti Sochorových kasáren by zničily výhled na Olomouc od jihu.
S takovým varováním architekt Tomáš Pejpek poukazuje na navýšení o čtyři metry, které se objevilo v připravovaném územním plánu města.
Ministerstvo kultury už podalo připomínku.
Bývalý primátor Martin Novotný, který za zastupitele na plánovací dokument dohlíží, má reakce za přecitlivělé a nová výška podle něj není žádné drama.
Spekulace, že by měl navíc za změnou sám stát, nepřipouští.
Město za zvýšenými domy prý zmizí
Ve dvou místech mezi třídou 17. listopadu a tratí do Senice na Hané umožňuje upravený návrh územního plánu specifickou podmínku.
Konkrétně jde o prostor bývalých Sochorových kasáren a prostranství za nimi, kde se rozkládala část někdejší továrny Milo.
Úprava připouští u administrativních budov s technologickým zařízením, tedy například vzduchotechnikou, maximální výšku dvacet sedm metrů. Základní hladina zástavby zůstává o čtyři metry nižší.
Člen Klubu architektů Olomoucka Tomáš Pejpek tvrdí, že pokud by se v místě tyčily budovy takové výšky, město za nimi zmizí.
„Plocha bývalého Mila leží ve směru dálkových pohledů na historické jádro města, které chrání regulační plán. Jinými slovy kdyby tam stály budovy vysoké jako paneláky na třídě Kosmonautů, zaclonily by výhled na historické jádro. A protože je výhled na centrum podél řeky Moravy z jihu chráněný ze zákona, památkové péči zřejmě nezbude než změnu odmítnout," domnívá se architekt.
Památkáři: Optická hradba, nesouhlasíme
Protože se jedná o ochranné pásmo městské památkové rezervace, nelze podle olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu novou zástavbu zvyšovat.
„A to z důvodu vytváření optické hradby při dálkových pohledech na městskou památkovou rezervaci z jihu, proto se změnou nesouhlasíme," řekl ředitel olomouckého pracoviště František Chupík.
Tato bariéra pak centrum Olomouce z jihu a východu zastíní. Právo ozvat se má v tomto případě ministerstvo kultury a také ho využilo. Se změnou totiž nesouhlasí.
„Změna výškové hladiny zástavby, ve smyslu jejího navýšení v navrhovaných lokalitách negativním způsobem naruší panorama města, čímž dojde k poškození předmětu památkové ochrany," tlumočila odůvodnění ministerstva jeho mluvčí Helena Markusová.
Prodlužování termínu jako záměr?
Architekt Tomáš Pejpek dodává, že kvůli připomínkám může být územní plán schválen později než v létě, jak se nyní odhaduje.
„Radní Martin Novotný má na magistrátu odbor plný profesionálů, kteří by jej měli před možnými chybami varovat. Nebo se snad spolu s nimi domnívá, že s touto novou regulací nehrozí další odklad vyhlášení šest let připravovaného a stále nehotového územního plánu?" ptal se.
„Nechce se ani uvěřit, že by snad v tom mohl být záměr, třeba v získaném čase vydat nějaká územní rozhodnutí na výškové stavby, které by se podle starého územního plánu možná daly snadněji prosadit," spekuloval Tomáš Pejpek.
Novotný: Nebavíme se o 70 metrech, ale o 27
Bývalý primátor a nynější člen městské rady Martin Novotný však takové domněnky nebere.
„Na jednáních jsem nebyl. Jakákoli představa, že jsem v tom hrál nějakou roli, neplatí," řekl a popsal vývoj výškové hladiny.
„V konceptu územního plánu bylo v lokalitě asi devětadvacet metrů, ministerstvo kultury potom chtělo třiadvacet, investor podal námitku a po jednáních s ministerstvem se dohodlo sedmadvacet metrů. Jde v podstatě o to, že trubky budou moci být zakryté a nebude to škaredé jako u některých jiných budov. Nebavíme se o sedmdesáti, ale sedmadvaceti metrech, což žádná výšková stavba nepochybně není," komentoval Martin Novotný reakce na nové úpravy v důležitém plánovacím dokumentu města.