“Jedná se o pátou akci, kterou v Olomouci uspořádala naše komunita Kostky.org. Teď v sobotu ve tři odpoledne tu máme přes tři tisíce lidí, takže to zatím vypadá, že bychom mohli zase překročit loňský rekord. S tím souvisí také to, že bychom chtěli příště akci přesunout do větších prostor. Už je to potřeba. Představovali bychom si ideálně třeba Sportovní halu Univerzity Palackého, kde by bylo dvakrát tolik místa,” sdělil jeden z pořadatelů Světa kostek Tomáš Kašpařík.

Vystavit své modely letos přijelo 55 stavitelů z České republiky a 15 ze zahraničí - z Rakouska, Francie i Maďarska.

“Snažíme se akci dělat mezinárodní, aby se návštěvníci mohli podívat nejen na naše české modely, ale i na to, co dělají v zahraničí. Lidé za námi jezdí třeba až z Prahy - u vchodu jsme umístili mapku, kde hosté označují, odkud za námi přijeli, a opravdu to není jen blízké okolí,” zmínil pořadatel.

Oprava přejezdu zavře Wolkerovu ulici v Olomouci
Wolkerovu zavře oprava, neprojedete ani přes Štítného! Zastaví tramvaje i vlaky

Zábavní park z dupla

K vidění byly stovky modelů, například největší kolejiště mělo 36 metrů čtverečních a složeno bylo ze 122 tisíc dílků. Kolejiště byly letos na výstavě dokonce čtyři.

“Zajímavostí je také, že pouze jeden vystavovatel tu má Lego Duplo, ze kterého postavil zábavní park, který dokonce rozpohyboval, takže se v něm i točí kolotoče,” řekl Tomáš Kašpařík.

Z větší části se jednalo o výstavu, ale nechybělo ani několik herních koutků.

“Máme tu Lego Duplo pro nejmenší, architekturu, Lego Minecraft a mnoho dalšího, s čím si děti mohou vyhrát. Chtěli bychom do budoucna udělat takových herních koutků ještě víc, ale to opět souvisí s tím prostorem,” uvedl pořadatel.

Kromě stavebnic byly k dostání také různé speciální Lego dílky, postavičky a zajímavosti, které se běžně koupit nedají, nebo Lego bižuterie.

“Poučili jsme se z loňského roku, kdy byla během dvou hodin vyprodaná, a víc jsme se zásobili,” dodal Kašpařík.

Věstonická Venuše
Olomouc poprvé uvidí originál Věstonické venuše

Svítící "ledové" sochy

Připravit výstavu v prostorách školy zabralo pořadatelům celý den.

“Chystat jsme začali v pátek v osm hodin ráno a trvalo nám to do desíti do večera. Něco se připravovalo ještě v sobotu ráno. Například kolejiště se stavělo celý den, naopak některé modely byly připravené za chvilku,” vysvětlil Tomáš Kašpařík.

Sám na výstavě také představil některé své modely.

“Mám tu dvě ledové sochy, které jsou celé postavené z čirých Lego kostek a podsvícené led pásky a jsou umístěné v dřevěné budce, aby to nasvícení hezky vyniklo. U vchodu je potom třetí ledová socha mořského koníka, která mění barvy,” doplnil. 

VIDEO a GALERIE z přípravy výstavy Svět kostek 2019 v Olomouci