Na olomouckém venkovním bazénu mají zájemci o?opalování bez plavek k dispozici jen malý prostor. „V areálu je pro nudisty vyhrazená terasa. Mohou se tam opalovat bez svršků, nejsou rušeni ostatními návštěvníky a zároveň nepobuřují veřejnost. Pokud by chtěli jít do bazénu nebo se procházet po areálu, musejí se obléknout,“ uvedla obchodní ředitelka olomouckého plaveckého stadionu Margareta RapaKatbeh.

Ještě koncem devadesátých let minulého století však býval olomoucký bazén pro příznivce naturismu vstřícnější.

„Tehdejší vedení bylo nudistům více nakloněno, takže jsme si celý krytý bazén pronajímali také pro pořádání společenského naturaplesu. Sjížděli se na něj lidé z celé republiky, nechyběli ani rodiče s dětmi. Na střední Moravě teď naháči nemají moc vhodných koupališť nebo vodních ploch k rekreaci. O to více si však naši klienti oblíbili letní dovolené ve specializovaných nudistických rekreačních komplexech v?Chorvatsku a ve Francii,“ sdělil majitel cestovní kanceláře Natur travel František Hájek.

Zájemci o plavání bez oděvu by si však v Olomouci museli pronajmout celý krytý bazén.

„Běžně jej pronajímáme školám a mateřinkám. Kdyby se pro nudisty našel mezi naplánovanými akcemi prostor, mohli by si jej pronajmout, ale pouze celý areál,“ dodala RapaKatbeh.

Naproti tomu na nákelské pískovně se mohou naháči rekreovat bez problémů. Žádná omezená tam neplatí, nudisté se běžně svlékají mezi ostatními rekreanty.

„Opalují se mezi lidmi na pláži, je to tady naprosto normální. Za lidské tělo se není třeba stydět. Máme tu volný režim, naháči nikomu nevadí a mně také ne. Uvažoval jsem o tom, že pro ně vyčlením speciální prostor, ale myslím, že je to zbytečné. Navíc se v poslední době zájem o takové koupání zvýšil, hlavně u žen,“ uvedl provozovatel kempu na zdejší pískovně Jiří Pilmajer.

Ostatním návštěvníkům natura koupání zřejmě nevadí. Olomoučtí strážníci se totiž zatím nesetkali s tím, že by jim telefonovali pohoršení návštěvníci koupališť. „Pod naší působnost spadá jen koupaliště v Olomouci. Zatím jsme žádný takový podnět neřešili,“ uvedla mluvčí strážníků Lenka Prošková.

A jak by v případě takové stížnosti postupovali? „To záleží na daných okolnostech, například také na provozním řádu daného koupaliště. Pokud by to bylo možné, určitě bychom se snažili věc vyřešit domluvou,“ vysvětlila Prošková.