Historický dům v Dobrovského ulici číslo 2 má za sebou kompletní rekonstrukci.

Majitel nemovitosti, společnost Dobrovského 910/2 Residence se do oprav pustila před téměř třemi roky. Přibližně rok zabrala příprava projektové dokumentace a veškerá jednání se stavebním úřadem a památkáři, než došlo na vydání stavebního povolení.

„Na domě jsme postupně renovovali úplně všechno. Byl staticky narušený, měl zničenou střechu, podlahy, okna i byty. Střechou dlouhodobě na mnoha místech zatékalo, dům byl plný holubů. Museli jsme jej ´svázat´ pomocí lan, staticky zajistit, udělat novou střechu i podlahy. Byty mají vesměs původní dispozice, nových příček je jen minimum,“ popsal projektový manažer Martin Pacák.

Každý týden "překvapení" a vícepráce

V domě je po rekonstrukci celkem 31 bytových jednotek. Většina z nich je typu 2 + kk s rozlohou okolo 60 až 70 metrů čtverečních.

V podkroví jsou velkometrážní mezonetové byty s terasami. Rekonstrukce byla náročná, protože nemovitost nebyla léta řádně udržovaná a zároveň také byla dlouhodobě na prodej.

„Byli jsme asi jediní, kdo měl odvahu se do toho pustit. Neměli jsme k dispozici žádné podrobnější výkresy a tak nás každý týden čekalo nějaké nové ´překvapení´ a každý týden přibývaly další vícepráce a vícenáklady jen proto, že všechno bylo v ještě horším stavu, než jsme původně předpokládali. Opakovaně jsme museli dělat sondy, abychom vůbec zjistili, kde co je. Například komíny byly v každém patře vedeny na úplně jiném místě,“ vzpomněl na rekonstrukci historického bytového domu Martin Pacák.

Amputace rozpadající se vežičky

Velké emoce vzbudilo loni na jaře odstranění historické věžičky. Dům vzhledem k umístění už nepodléhá striktní památkové ochraně, takže majitelé nemusejí stavební úpravy konzultovat s památkáři. Věžičku nechali podrobně zakreslit pro případ, že by ji v budoucnu chtěl jiný vlastník nemovitosti obnovit.

„Původně jsme ji chtěli odstranit za pomoci jeřábu, ale už to nebylo možné, protože se celá rozpadala. Nakonec jsme k ní postavili lešení a demontovali ji doslova po kouscích, jak byla prorezlá a zničená. Snažili jsme se jít památkářům ´naproti´ a například výběr barvy fasády jsme nechali na nich. Obnovili jsme také všechny zdobné prvky nejen na fasádě, ale i ve vstupních prostorách do domu a na chodbách. Ač jsme mohli použít levnější plastová okna, dali jsme na dům dražší dřevěná eurookna,“ vyjmenoval projektový manažer s tím, že náklady na rekonstrukci domu dosáhly asi dvojnásobku původního rozpočtu.

Aktuálně probíhají dokončovací práce v interiérech. V průběhu dalších týdnů se budou instalovat nové kuchyňské linky a vestavěné skříně. První nájemníci by se mohli do nového stěhovat zřejmě už koncem února nebo v březnu.