Jako první se chystala do prostor opravované Národního domu Raiffeisen banka. Ta se měla do prvního a druhého patra přestěhovat na přelomu května a června ze současného sídla na třídě Svobody.

„Stavební řízení je nyní přerušeno. Pokud vlastník nesplní jasně stanovené podmínky našeho vyjádření vycházejícího ze zpracovaného stavebně-historického průzkumu a již existujících rozhodnutí, není možné vydat kladné stanovisko pro řízení stavebního úřadu , které by umožnilo povolit provoz banky,“ sdělila vedoucí odboru památkové péče olomouckého magistrátu Vlasta Kauerová.

Majitel podle jejích slov zatím k požadované kolaudaci prostor pro banku předložil jen částečnou dokumentaci na řešení podlah, což Národní památkový ústav posoudil, že je v rozporu se zájmy památkové péče.

„Pokud bude však stávající dlažba zachována, lze připustit její dočasné překrytí jinou krytinou umožňující provoz banky. Ovšem další dokumentace, která řeší interiér banky, nebyla doložena, takže nelze s dalšími úpravami pokračovat, není k nim naše závazné stanovisko,“ sdělila Vlasta Kauerová.

Investorovi hrozí až milionové sankce

Památkáři mají výhrady k výměně oken a dveří v prvním patře, ta byla totiž podle nich v rozporu se schválenou dokumentací.

Podle úředníků není vyřešen ani bezbariérový přístup a umístění vzduchotechniky pro provoz banky. Stále není dokončen ani archeologický průzkum.

V jeho počátku na ploše dvora došlo investorem k poškození archeologického naleziště těžkou technikou. Magistrát tehdy podal trestní oznámení, které policie prošetřila a odložila. Krajský úřad jako příslušný orgán pak vlastníkům uložil pokutu.

Majitelé, společnost Národní dům, jsou stále skoupí na slovo a o rekonstrukci a plánech s objektem do médií nechtějí hovořit. Správce Národního domu Karel Masař tento týden pouze sdělil, že majitel s úřady jedná a problémy řeší. „Vše je v jednání,“ reagoval.

Magistrát: Pokutu udělíme

Hrozí tedy investorovi nějaká sankce?

„Byl předvolán k podání vysvětlení ohledně výměny oken a dveří, pokud se čin prokáže, může mu být udělena finanční sankce podle zákona až do výše dvou milionů korun,“ reagovala Vlasta Kauerová.

K takovém postihu blížící se k horní hranici však sahají úřady až v krajních případech, např. když investor zbourá část objektu a způsobí nevratná poškození.

„Výši pokuty nesmíme sdělit, jelikož správní řízení je neveřejné. Každopádně sankce v případě Národního domu udělena bude,“ dodala.

Bude i kavárna?

Zda nakonec bude v budově fungovat i kavárna jako před léty, stále není jisté. Investor současných oprav Národního domu se dlouhodobě odmítá k rekonstrukci vyjádřit.

Správce objektu letos v dubnu pouze popřel spekulace o tom, že by v přízemí v pravé části objektu byly pouze bankovní prostory. „Ano, v přední části bude kavárna o ploše zhruba 120 metrů čtverečních,“ sdělil Karel Masař Olomouckému deníku.

Banka musí čekat. Prý do července

Na problémy kolem rekonstrukce doplácí Raiffeisen banka, která se měla na konci května a začátku června do prostorů v prvním a druhém patře Národního domu stěhovat.

„Dopady to má na provoz pobočky, protože zde pracujeme v nevyhovujících podmínkách. Počítali jsme, že už budeme v nových prostorách, takto však vůbec netušíme, kdy se přestěhujeme. Přišel nám sice nový odhadový termín na konec července, ale ten je opravdu s velkým otazníkem. Musíme tak doufat, že se pan Kubík s památkáři a s městem domluví na nějakém kompromisu. Snad se do Národního domu nakonec nastěhujeme,“ uvedla Zdenka Baťková, ředitelka pobočky Raiffeisen bank na třídě Svobody.