„Repelentní náramky na komáry nenasazujeme. Ani o nich nevím, abych řekl pravdu. Obec používá přípravky, které jsme si ozkoušeli a fungují dobře,“ reagoval starosta Jiří Nevima.

„Osvědčil se nám Predátor s účinnou látkou DEET. Lidé mají v oknech ochranné sítě, kdo se nově přistěhuje, toho upozorníme, co ho může čekat,“ dodal starosta Střeně, jež ve spolupráci s obcemi v sousedství a vědci využívá sofistikovaná opatření ještě před výletem krev sajícího hmyzu.

I když to letos v dubnu při kontrolním měření hygieniky vypadalo na komáří kalamitu nejen ve Střeni, poslední prověrka byla více než optimistická. Uprostřed obce nenaměřili hygienici nic.

„Navečer samozřejmě komáři jsou, ale daří se nám je díky prováděným opatřením držet v přijatelných mezích. Na letní kina zřejmě provedeme prostorový 3D postřik. Určitě nebudeme u vstupu rozdávat repelentní náramky,“ dodal s nadsázkou starosta.

Lužní les u Střeně, stav ze dne 21. dubna 2023
VIDEO: Na riziko komáří kalamity upozorní senzory. Jak vypadá aktuální situace?

Večer kolem Černovíra raději ne

Podle Libora Mazánka z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje se vyplatí místo náramku s „populárním“ geraniolem sáhnout po osvědčených repelentech v kombinaci s vhodným oblečením.

„Přímo v obcích jsme sice při poslední kontrole naměřili nulu, ale v podvečerních hodinách komáři jsou. V lese v Černovíře procházku nedoporučuji,“ upozornil Mazánek.

Test čtyř náramků: nulová ochrana

Repelentní náramky, podle výrobců určené pro osobní ochranu proti komárům a v některých případech i proti klíšťatům, otestovali odborníci SZÚ v těchto dnech na základě přibývajících stížností.

Některé výrobky slibují na obalech dokonce několikatýdenní ochranu proti poštípání, a to i při cestách do tropických oblastí. Stojí i stovky korun.

Starosta Střeně Jiří Nevima u obecní vinice, červenec 2021
Nechceme prázdnou krajinu uprostřed Pomoraví, říká starosta Střeně

Odborníci SZÚ nakoupili náramky čtyř výrobců. Deklarují, že náramky stačí jen navléknout na ruku, v případě silné expozice hmyzu pak jeden na ruku a jeden na nohu.

Výsledky provedených testů SZÚ potvrdily, že ochranný účinek jednoduše řečeno neexistuje.

„S ohledem na to, že námi testované čtyři různé výrobky naprosto žádnou ochranu neposkytly, ani po dobu jedné minuty od nasazení, může se jednat doslova o hazard se zdravím, pokud spotřebitel tvrzení na výrobku uvěří. Krev sající hmyz přenáší nejrůznější patogeny a člověk domnívající se, že ho náramek chrání, se tak nevědomky může vystavovat například riziku infekce klíšťovou encefalitidou, boreliózou, ale například i malárií či horečkou dengue v tropických oblastech,“ varoval vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci Martin Kulma.

Komáři sedali i přímo na náramky

Jak popsali odborníci SZÚ, komáři si z náramků během pokusu nic nedělali.

„Navlékla jsem si všechny testované náramky na ruku a tu vložila do testovací klece, kde máme k tomu účelu speciálně připravené testovací komáry. Je jich tam až kolem padesáti. Do pár sekund jsem byla poštípaná a komáři sedali i na takzvané repelentní náramky,“ popsala Terezie Arnoldová, zástupce vedoucího Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci.

Pro kontrolu provedl SZÚ ve stejné kleci s komáry test s rukou ošetřenou repelentním přípravkem s 28procentní účinnou látkou DEET.

„Ověřili jsme tím jednak, že komáři nejsou z jakéhokoli důvodu necitliví vůči repelentním látkám, ale také znovu i fakt, že repelentní náramky neposkytly ochranu proti komárům naprosto žádnou. Na ruku ošetřenou repelentem nesedal hmyz ani po pokusu opakovaném po dobu čtyř hodin,“ poukázala Zdeňka Leipnerová Galková.

Tropické odpoledne na pískovně Náklo v pátek 22. července 2022.
Naplní vizi nebo Hanácký Jadran skončí za plotem. Těžaři prozradili novinky

Po provedení těchto testů doporučují odborníci SZÚ nespoléhat na takzvané repelentní náramky a pro ochranu proti hmyzu používat repelenty s účinnými látkami (např. DEET, IR 3535, icaridin) jejichž obsah je v procentech uveden na každém výrobku, stejně tak jako doba ochrany.

„S ohledem na to, že jsme otestovali jen čtyři výrobky, nemůžeme všechny takzvané repelentní náramky označit plošně za neúčinné. Lze se ale domnívat, že pokud si navléknete na zápěstí čímkoli napuštěný náramek, těžko lze od něj očekávat ochranu celého těla proti hmyzu,“ uzavřel SZÚ.