„Letos budeme prezentovat Olomoucký kraj na bitvě u Slavkova, tak jsme se rozhodli spolupráci s vojáky rozšířit a ukázat i lidem odsud, jak to vůbec bylo. Předvedeme, jak kdysi vypadala pro Napoleona vítězná bitva u Slavkova,“ sdělil Václav Obr, ředitel Muzea historických kočárů, které spolu s obcí víkendovou akci pořádá.

Program začíná už v sobotu 26. listopadu večer, kdy se vojáci projdou obcí.

„Bude to unikátní pochod za tmy, provázet je budou louče. Následovat bude noční prohlídka v Muzeu kočárů, která začne někdy okolo sedmé hodiny," uvedl Obr.

Hulánský bál

Okolo 20.30 pak v novém multifunkčním domě v Čechách pod Kosířem začne Hulánský bál.

„Je to akce, která se ještě nikdy nedělala, je speciální. Vojáci budou hlavními aktéry celého dění večera, budou představovat uniformy, zbraně, určité povely, ale bude se i tancovat,“ popsal Obr sobotní podvečer.

Nedělní část pak bude startovat už v 9 hodin ráno, kdy příchozí uvidí promenádu vojáků v obci a ukázku bitevního ležení, samotná bitva z období napoleonských válek, začne v zámeckém parku o dvě hodiny později.

„Vystoupení v neděli bude úžasné, celé představení bude totiž za doprovodu scénické hudby. Je to kompozice, která lidi přivede přímo do dění, jako kdyby viděli živý film. Navíc dějem je provede starý voják, jako vypravěč. Což bude také netradiční a překvapením je to, že Napoleon přijede,“ pokračoval Obr a doplnil, že s posledními tóny však akce rozhodně nekončí.

Vojáci totiž budou mašírovat ještě o kus dál, směrem na Kostelec na Hané.

„Pěchota bude pokračovat na obec Nedvězí, velká těžká jízda jezdců na koních v doprovodu kočárů pojede směrem na Kostelec na Hané. Tam průvod začne ve 14 hodin a bude pokračovat k řece Romži, kde je pomník bojovníků z roku 1805. Bude tam pietní akt,“ řekl ředitel.

Napoleonská bitva bude i v Náměšti

V Čechách pod Kosířem to ale nebudou jediní vojáci, kteří do našeho regionu zavítají.

V sobotu 26. listopadu od 14 hodin zve městys Náměšť na Hané a Klub vojenské historie Ostrava na ukázku vojenského střetu Před bitvou u Slavkova.

Akce se koná v náměšťském zámeckém parku, k vidění bude prezentace pěchoty, dělostřelectva i malá bitevní ukázka. Vstupné je dvacet korun, děti mají akci zdarma.

Chorály, svíčky a krásné kočáry

Sezona v Muzeu historických kočárů však touto akcí pro letošní rok ještě nekončí.

Už 2. prosince se areálem rozezní tóny prvního adventního koncertu, chybět nebude ani speciálně laděná atmosféra.

„Budeme mít sérii koncertů chorálových zpěvů, celé muzeum bude osvětlené svíčkami, bude to úžasná atmosféra. Kromě toho, ti, kteří přijdou na koncert, také poprvé a zároveň naposledy uvidí úžasné řezby, které dokončujeme na největší smuteční kočár světa. Ten je momentálně u nás vystavený, ale na přelomu letošního roku se bude stěhovat do depozitáře, který budujeme,“ doplnil Václav Obr.

Další koncerty jsou naplánované na 10. a 17. prosince. Začátek večerů je určený na 17 hodinu, na vstupném dospělí zaplatí sto korun, děti o čtyřicet méně. Organizátoři však upozorňují, že počet míst je omezený a doporučují rezervaci.