Nové vyhlídkové terasy oživily prostranství v blízkosti evangelického kostela u křižovatky u Bristolu a roh ulic Blahoslavova a Šmeralova. Řemeslníci dokončili pokládku podlahy z odolného exotického dřeva bangkirai, ostatní plocha je kompletně vydlážděná žulovými kostkami a nechybí ani zeleň v podobě vysazeného listnáče.

Obě terasy se nacházejí u schodišť vedoucích na promenádu podél řeky, která ještě nejsou přístupná vzhledem k dokončování stavebních prací. Na náplavku vede ještě třetí schodiště. Vstup je u nového mostu na Masarykově třídě.

Náplavka mezi mosty v ulici Komenského a Masarykově třídě je od října zkolaudovaná a přístupná lidem. Nový prostor umožní více propojit řeku se životem města. Bude zde možné provozovat drobné občerstvení a společenské aktivity, jako koncerty či různá představení. Pravidla stanoví provozní řád.

"Procházka" po oblouku mostu Václava Rendera, listopad 2022. Snímek vlevo vložila na sociální sítě Blanka Wittnerová.
Výtržníci chodí po obloucích Rejnoka. Míří tam kamery, odrazuje policie

Přístup na náplavku bude i z vody. Na břehu jsou upevněny kotevní kruhy pro malé lodě. Těchto úvazišť je na náplavce několik, jsou rozmístěny zhruba po padesáti metrech. Lodě by u nich neměly kotvit nastálo.

„Smyslem náplavky bylo přiblížit řeku lidem a vytvořit odpočinkovou zónu v blízkosti řeky. To se nám povedlo a už dnes vidíme, jak tento trend napodobují další města. Podobné prvky vznikají třeba v Hranicích, Brně, řeku lidem chce přiblížit i Valašské Meziříčí a Vsetín,“ uvedl po kolaudaci náplavky sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Prostory někdejší legendární jídelny Centrum na Horním náměstí v Olomouc ožily vánočním regionálním trhem, 2. prosince 2022
Legendární jídelnu Centrum nahradil regionální trh, takto teď vypadá

Olomoucká náplavka je 370 metrů dlouhá a 12 metrů široká. Obložená je žulovým kamenem, který je odolný proti povodňovým průtokům. „Musí převést průtok o síle 650 m3/s, dle vodohospodářských výpočtů bude přibližně 30 dnů v roce zaplavena a odolat musí také ledovým jevům v době mrazů. Tomu také odpovídá její konstrukce,“ vysvětlil Gargulák.

Stavba náplavky byla podle Povodí Moravy dokončena v termínu, ve kterém měla původně skončit výstavba II. B etapy protipovodňových opatření Olomouc. Ke zdržení došlo na levém břehu, který ale nebude přístupný veřejnosti. Práce zde finišují.