„Může mi někdo říct, kdo tohle zkolaudoval?“ reagoval pisatel v jednom z příspěvků na sociální síti pod zveřejněnou fotografií zachycující odhalenou pravobřežní zeď s vadami.

Podle Povodí Moravy není žádný důvod k obavám nebo kritice.

„Je třeba zdůraznit, že nejde o nově postavenou část náplavky, ale o zbytek původní nábřežní zdi na pravém břehu, na který byla náplavka naprojektována a realizována,“ poukázal mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Po odbourání vyšší části zdi a během srážky hladiny byl podle Povodí Moravy proveden diagnostický průzkum a statický posudek zbylé části zdi.

„Odborný průzkum konstatoval, že tato část je vytvořena - na rozdíl od protějšího levého břehu - betonovým monolitem o tloušťce cca 130 centimetrů v dobrém technickém stavu,“ vysvětloval Chmelař.

Slavnostní otevření olomoucké náplavky, 10. června 2023
VIDEO: Na olomoucké náplavce to žilo. Hrála muzika, otevřely stánky

Proto bylo přistoupeno pouze k lokální sanaci povrchových vad vhodným materiálem. Sanace proběhla během snížení hladiny v době výstavby protipovodňových opatření.

„Pozorované vady jsou tedy pouze estetické,“ reagoval mluvčí.

Samotné snížení hladiny řeky Moravy v jezové zdrži potrvá do pondělí 17. července. Do této doby proběhne pravidelná kontrola a údržba jezové konstrukce a kontrola opevnění jezové zdrže.

Zahrádkářská kolonie na jihu Olomouce musela ustoupit stavbě protipovodňových opatření. Aktuální stav. 2. července 2023
Na jihu Olomouce začne stavba opatření proti povodni. Kolonie chatek mizí

Vloni dokončená protipovodňová opatření města Olomouce byla oceněna jako Vodohospodářskou stavbou za rok 2022.

Cílem této II. B etapy za 730 milionů korun bylo zvýšení kapacity koryta Moravy v centrální části města na úroveň 650 m³/s. Zajistí ochranu 20 tisíc obyvatel a majetek v hodnotě tří miliard korun.