Horní patro v ulici Blahoslavova vloni oživily vyhlídkové terasy s dřevěnou podlahou v blízkosti evangelického kostela u křižovatky u Bristolu a na rohu ulic Blahoslavova a Šmeralova. V těchto dnech již řemeslníci dokončili instalaci mobiliáře v podobě několika dřevěných laviček.

Ololoď se vrátila do centra Olomouce, na nově vybudovanou náplavku, 28. dubna 2023
Výletní lodě se vrátily do centra Olomouce. Přibýt má i občerstvení a zábava

Obě terasy se nacházejí u schodišť vedoucích na promenádu podél řeky. Nový prostor na pravém břehu umožní více propojit řeku se životem města. Na náplavce již brzy bude možné provozovat drobné občerstvení a společenské aktivity, jako koncerty či různá představení.

Přístup na náplavku bude i z vody. Na břehu jsou upevněny kotevní kruhy pro malé lodě. Těchto úvazišť je na náplavce několik, jsou rozmístěny zhruba po 50 metrech.

Křesílka pro odpočinek chodců na Masarykově třídě v Olomouci, 29. ledna 2023
Novinka na Masaryčce: křesílka k posezení. Jak se vám líbí?

„Smyslem náplavky bylo přiblížit řeku lidem a vytvořit odpočinkovou zónu v blízkosti řeky. To se nám povedlo a už dnes vidíme, jak tento trend napodobují další města. Podobné prvky vznikají třeba v Hranicích, Brně, řeku lidem chce přiblížit i Valašské Meziříčí a Vsetín,“ uvedl vloni po zpřístupnění olomoucké náplavky generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Studie náplavky u řeky Malše v Českých Budějovicích
Náplavky a živé nábřeží? Podívejte se, jak to plánují jinde

Olomoucká náplavka je 370 metrů dlouhá a 12 metrů široká. Obložená je žulovým kamenem, který je odolný proti povodňovým průtokům. „Musí převést průtok o síle 650 m3/s, dle vodohospodářských výpočtů bude přibližně 30 dnů v roce zaplavena a odolat musí také ledovým jevům v době mrazů. Tomu také odpovídá její konstrukce,“ vysvětlil Gargulák.