„Konečně můžeme náplavku otevřít lidem a využít její potenciál, na který jsme se všichni těšili. Vybalancovat všechny požadavky nebylo jednoduché, přece jen je to stavba vodního díla, nikoli primárně místo setkávání veřejnosti,“ zval na náplavku náměstek primátora Viktor Tichák.

Na mobilním pódiu na břehu vystupovali hudebníci, připravený byl i program pro děti. Stánkaři po celý den nabízeli osvěžující drinky, kávu, dobroty k zakousnutí nebo zmrzlinu. Zájemci se mohli usadit do připravených lehátek a naplno si vychutnat pohodovou atmosféru u řeky Moravy.

VIDEO: Slavnostní pojmenování Nábřeží Josefa Jařaba

Nová olomoucká náplavka od soboty nese jméno prvního polistopadového rektora Univerzity Palackého – Nábřeží Josefa Jařaba. | Video: Tauberová Daniela

„Někteří stánkaři si již požádali o zábor na celou sezonu, většinou na víkendy. Nájemci se budou starat nejen o občerstvení, ale také o kulturní program. Počítá se s vystoupením hudebníků - menšími koncerty, nic velkého. Ale, jak jsme říkali, letošek na náplavce je pilotní, budeme postupně ladit veškeré věci,“ vysvětloval náměstek Tichák.

Na náplavce zatím nejsou zkolaudované elektropřípojky, což může být komplikace pro stánkaře a další zájemce o oživení prostranství u řeky. „Je to otázka pár týdnů. Dnes máme agregát. Stánkaři jsou na toto omezení upozorňováni, ale není to pro ně zásadní problém,“ dodal náměstek primátora pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Sobotní program začal po 10. hodině slavnostním pojmenováním náplavky po prvním porevolučním rektorovi Univerzity Palackého Josefu Jařabovi - Nábřeží Josefa Jařaba.

Slavnostní premiéry na náplavce se společně se Statutárním městem Olomouc ujaly Plavby Olomouc. Provozují plavby po řece a také infostánek na náplavce – Olopoint, kde lidé získají informace a mohou se také občerstvit.

„Jsme moc rádi, že tento prostor konečně ožívá a město se propojuje s řekou. Program chystáme na celou sezonu,“ lákal na náplavku Šimon Pelikán ze společnosti Plavby Olomouc.