Slavnostní otevření prostoru u řeky mezi mosty v Komenského a Masarykově ulici, na kterém se spolupodílí město a společnost Plavby Olomouc, začne už v 10 hodin. Zakončení v podobě "přání řece" je pak plánováno na půl desátou večer.

Dopoledne se u Moravy rozezní Pianothéka Richarda Pogody, připraven je program pro děti. Odpoledne to pak na náplavce rozjedou postupně hned čtyři sestavy. Koncertní šňůru zahájí ve 14 hodin kapela Hangover, hudební tečku pak udělá od 20 hodin skupina Lina Karo music.

Rekonstukce bývalého kina Central v Olomouci, někdejší promítací sál, 7. června 2023
Bývalé kino Central otevře na podzim. Takto teď vypadá proměna

Nebude chybět ani občerstvení, u řeky si bude možné mimo jiné vychutnat kávu, pivo i nějaký lahodný drink.

"Jsme rádi, že prostor konečně ožije, propojí se město s řekou a bude se zde něco dít. Chystáme pak akce přes celou sezonu, rádi bychom zde každý týden nabídli nějaký koncert či program," přiblížil Šimon Pelikán ze společnosti Plavby Olomouc.

Ty pořádají vyhlídkové plavby Olomoucí po řece Moravě, "přístav" a brzy i zázemí lidé najdou právě na nové náplavce. Lodí se bude možné projet i při sobotní premiéře oživení náplavky, místa je však nutné si předem rezervovat na webu Plavby Olomouc.

"Zájem o projížďky lodí je velký, na sobotu 10. června zbývá už jen pár volných míst," hlásil ve středu provozovatel ololodí Šimon Pelikán.

Program slavnostního otevření náplavky

10:00 Slavnostní otevření a pojmenování nábřeží náplavky
10:15 Pianothéka Richarda Pogody
11:00 Představení Plaveb Olomouc
11:15 – 13:30 Program pro děti
14:00 Kapela Hangover
16:30 Kapela Sugar and Spice Holding company
18:30 Kapela Všude jinde vyprodáno
20:00 Kapela Lina Karo music
21:30 Přání řece, ukončení programu

Doprovodný program
plavby lodí od 10:00 - 18:00 se slevou 10% (rezervace na: plavbyolomouc.cz/rezervace)
námořnické dílnička pro děti
občerstvení

Nábřeží Josefa Jařaba

Jose Jařab na univerzitním majálesu v Olomouci v roce 2014Josef Jařab na univerzitním majálesu v Olomouci v roce 2014Zdroj: DENÍK/Jiří KopáčJeště před startem zábavného programu otevře v sobotu v 10 hodin olomouckou náplavku její slavnostní pojmenování -  nové olomoucké prostranství ponese jméno Nábřeží Josefa Jařaba, po velké osobnosti a prvním porevolučním rektorovi Univerzity Palackého, který zemřel letos na začátku května.

"Všichni bychom si určitě přáli řešit tuto situaci až o mnoho let později. Nově vzniklá náplavka a dál pokračující břeh až k mostu u třídy Kosmonautů se však v souběhu událostí nabízí jako důstojné místo, díky němuž pan profesor Jařab i nadále zůstane součástí města. S pojmenováním souhlasila i rodina pana profesora,“ vysvětlil primátor Miroslav Žbánek.

Stánky musí vždy na noc zmizet

Režim na náplavce do konce letošního roku by měl být podle olomoucké radnice pilotním projektem, který prověří zájem veřejnosti i provozovatelů stánků s občerstvením a pořadatelů kulturního programu. O nabídku občerstvení i kultury se budou starat přímo nájemci stánků.

„Konečně můžeme náplavku otevřít lidem a využít její potenciál, na který jsme se všichni těšili. Vybalancovat všechny požadavky nebylo jednoduché, přece jen je to stavba vodního díla, nikoli primárně místo setkávání veřejnosti, proto si moc cením práce svých kolegů z oddělení cestovního ruchu, kterým se podařilo najít snad tu správnou cestu,“ uvedl náměstek primátora Viktor Tichák.

Retro music festival s hudbou z "devadesátek". Ilustrační foto
Velká devadesátková párty v Olomouci. Pevnůstku roztančí Retro Music Festival

Využití náplavky limituje fakt, že se jedná o plochu v záplavové oblasti. Stánky i veškerý mobiliář proto musí být každý den do 22 hodin vyklizeny. V případě zvýšené hladiny řeky a hrozících povodňových stupňů pak bude náplavka zcela uzavřena.

„Zájem o možnost provozování stánků jsme zaznamenali už zhruba půl roku před otevřením náplavky,“ přiblížila Karin Vykydalová z olomouckého magistrátu s tím, že zájemci o nabídku programu či občerstvení mohou využít žádost na webu magistrátu pod odborem kultury a cestovního ruchu. Tento odbor bude posuzovat žádosti a také koordinovat pronájem míst na kamenné části náplavky.