„Na náplavce bude možné provozovat drobné občerstvení a lidé zde zažijí i různé společenské aktivity, jako koncerty či různá představení. Zájem je už nyní také o provozování půjčovny lodiček či šlapadel. Vše ale musí být mobilní – v případě, kdy z horního toku Moravy přijde varování před vysokou hladinou řeky, bude nutné náplavku během krátké doby vyklidit,“ informoval koncem srpna mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Na Poděbradech se v sobotu a neděli 24. a 25. září 2022 uskuteční  druhý ročník Oktoberfestu.
Alles Gute! Na Poděbradech chystají Okroberfest za české ceny

Na "jehly" to není

Už po položení prvních desítek metrů dlažby si začali někteří Olomoučané stěžovat, že náplavka má hrubý povrch, který je nevhodný pro kola. S jejich provozem u vody se ale nikdy nepočítalo. Cyklostezka povede nahoře nad náplavkou.

Povrch však podle některých kritiků není „pohodlný“ ani na procházky bez pevné obuvi.

„Je velmi nerovný a mezery mezi kostkami velké. Na procházky si budeme muset vzít pevnou vysokohorskou obuv se zpevněným kotníkem – na jehlové podpatky to moc nevypadá,“ poznamenal před týdnem v diskusi na sociální síti jeden z Olomoučanů.

Řeka Morava v Olomouci, náplavka, 4. září 2022
Koncerty, občerstvení i lodičky. Náplavka v Olomouci brzy otevře

Vybraná dlažba je podle Povodí Moravy pro náplavku, která má být zhruba třicet dní v roce zaplavena, optimální. „Odpovídá také přesně projektové dokumentaci,“ vysvětloval již dříve Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

Náplavka musí podle odborníků především odolat proudění vody, ledovým jevům i pohybu těžké techniky zajišťující její údržbu.

Velkomoravská - pohled za hranici. Záběr z dokumentu Marka Pešla a Jakuba Plánky.
Film o areálu ve Velkomoravské už lze vidět online. Tady je