Tradiční vyhlídkové plavby po řece Moravě s přístavištěm na náplavce přes prázdniny nebudou. Povodí sníží hladinu řeky na minimální průtok kvůli opravám v korytě řeky Bystřice.

Sezonu ale Plavby Olomouc začnou tento víkend ve velkém stylu. Sobotní program na náplavce vyvrcholí vystoupením saxofonistky Kateřiny Janečkové, známé především jako KJ SAX. Oceňovaná umělkyně očarovala i amerického exprezidenta Billa Clintona během jeho návštěvy Prahy.

„Už teď mohu návštěvníkům slíbit, že koncert bude výjimečný nejen interpretkou, ale i tím, jak a kde se bude odehrávat,“ slibuje Šimon Pelikán, organizátor velké akce, která vypukne v sobotu 8. června v 18:00 koncertem olomouckého kytaristy Lukáše Marečka. KJ SAX vystoupí o hodinu později. Během sobotní akce představí Plavby Olomouc i další novinku.

Slavnostní otevření olomoucké náplavky, 10. června 2023
VIDEO: Na olomoucké náplavce to žilo. Hrála muzika, otevřely stánky

Plavby budou mít utrum

Akce u vody na nové náplavce chystají organizátoři i na další červnové víkendy. Pak spíše omezeně. Populární výletní plavby budou mít utrum zcela.

„Během hlavní letní sezony bude řeka Morava vypuštěna. Navážeme až v září tradičním festivalem Řeka má duši,“ avizoval Pelikán.

Evangelický kostel v Olomouci
Evangelický kostel u náplavky se promění, včetně fasády. Nahlédněte dovnitř

Vzhledem k omezení na řece Moravě chce dát během letních prázdnin větší prostor netradičním turistickým Ološlapům. Zájemci si budou moci užít pravidelné poznávací jízdy historickou Olomoucí.

„Když se dělaly protipovodňové úpravy v centru, pluli jsme pod Olomoucí a ukázali lidem krásnou přírodu. Vrátili jsme se a když se všechno vytvořilo a máme před sebou hlavní sezonu, zase máme utrum. Co je pro nás ještě smutnější, že nemůžeme ani tam, kam jsme se uchýlili po dobu úprav v centru, protože protipovodňová opatření probíhají nyní v této části Olomouce,“ posteskl si kapitán Ololodí.

Svátky města Olomouce. Průvod ke cti sv. Pavlíny patronky města
Olomouc ožije Svátky města, nově i s DrillFestem. Tady je program

Měsíc na minimálním průtoku

Podle mluvčího Povodí Moravy půjde v létě v Olomouci o srážku na jezu, tedy snížení hladiny v jezové zdrži. „Korytem řeky Moravy v Olomouci stále poteče přirozený průtok,“ reagoval Petr Chmelař.

Srážka je naplánovaná a vodoprávním úřadem schválená v termínu od 8. července do 26. srpna. Důvodem vypuštění jezové zdrže je podle státního podniku oprava opěrných zdí v korytě řeky Bystřice.

„Nad soutokem s Moravou je ovlivněná vzdutím jezu. Abychom se mohli dostat k základům zdí, bude potřeba zachovat v řece přirozený průtok. Vše je pečlivě naplánované tak, aby hladina v jezové zdrži byla snížená pouze na nezbytně nutnou dobu,“ vysvětloval Petr Chmelař.

Letní kino Olomouc v nové sezoně nabídne koncerty, filmové projekce i gastrofestivaly. Na snímku produkční Radka Rennerová.
Olomoucký Letňák začíná sezonu. Láká i na gastrofesty, koncerty a svatby

Úplná srážka, kdy bude hladinu tvořit pouze minimální průtok, je v plánu od 8. července do 5. srpna.

„V tomto období provedeme stavební práce na základech a běžně zaplavených částech zdí. Následně od 6. srpna do 26. srpna hladinu v jezové zdrži zvedneme přibližně o metr. Na konci srpna pak zahájíme kompletní plnění jezové zdrže na provozní hladinu,“ popisoval mluvčí.

Vypouštění jezové zdrže, které Povodí Moravy zahájí 8. července, bude podle Chmelaře velice pozvolné i s ohledem na stavební práce probíhající níže po toku v rámci IV. A etapy protipovodňových opatření Olomouce.