Kolik vakcín na infekci virem Pandemic (H1N1) 2009 dostane konkrétně Olomoucký kraj?

„Zatím na tuto otázku neznáme odpověď. Čísla se dozvídáme postupně, a navíc sumarizace v rámci kraje nebude nikdy definitivní. Bude se vyvíjet a odrážet aktuální situaci,“ uvedl vicehejtman Michael Fischer, pod kterého spadá oblast zdravotnictví.

Na ministerstvu zdravotnictví dohodli následující postup:

„Očkování se bude konat v šesti etapách. První proběhne na přelomu října a listopadu a bude se týkat rizikových skupin obyvatelstva a zdravotníků ze složek v první linii, tedy primární péče, urgentní příjmy, příjmové ambulance a záchranné služby,“ popsal Fischer.

Do rizikové skupiny patří lidé s některými typy onemocnění, například srdce a cév. Jejich očkování bude podle diagnóz rovněž rozděleno do několika etap. Nyní by je měly mapovat zdravotní pojišťovny s praktiky.

Lékařka: Humbuk je zbytečný

Olomoucký deník v závěru uplynulého týdne oslovil pět praktických lékařů na Olomoucku s otázkou, zda se nechají proti prasečí chřipce naočkovat. Ani jeden z nich neodpověděl kladně, ani jeden z nich nechtěl být jmenován.

„Myslím, že ten humbuk kolem je zbytečný. Cítím se zdravá a očkovat se nenechám. Definitivně ne,“ reagovala dětská lékařka.

„Spíše ne. Vzhledem k mému zdravotnímu stavu to není nutné,“ dodala jiná.

„Vím o tom, že se lidé nechtějí nechat očkovat, nejen lékaři,“ reagoval na bleskovou anketu Olomouckého deníku vicehejtman Fischer.

„Osobně také ještě rozhodnutý nejsem,“ sdělil Fischer na dotaz, zda on na očkování půjde.

Ani vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Olomouci Martina Kundschofská není rozhodnuta.

„Upřednostňuji očkování proti sezonní chřipce,“ reagovala.

Očkování proti prasečí chřipce budou provádět speciální centra v krajích.

„Nyní řešíme s poskytovateli, kdo bude očkovat, ve kterých lokalitách a zařízeních,“ sdělil Fischer s tím, že by to mělo být jasné tento týden.

Poslední ze šesti etap očkování se týká zaměstnanců takzvané kritické infrastruktury, energetiků nebo plynařů.

„Seznamy dává dohromady krajský hasičský sbor,“ uvedl Fischer s tím, že kraj má zpracovaný projekt fungování regionu v podmínkách pandemie.

„Je to univerzální dokument aplikovatelný na jakoukoli krizovou situaci.“

Prasečí chřipka: zatím jedna dívka z Olomouce

Na střední Moravě se doposud vyskytl pouze jediný případ prasečí chřipky – sedmnáctiletá dívka z Olomouce se nakazila na jazykovém kurzu ve Velké Británii.

„Nyní máme jedenadvacet podezření,“ sdělila ve čtvrtek epidemioložka Kundschofská.

Může lidem proti prasečí chřipce pomoci i to, že se nechali naočkovat proti té sezonní?

„Ano. Zmírní se průběh,“ uvedla Kundschofská s tím, že se sice jedná o různé modifikace, ale je to pořád chřipka.

Objevily se i studie, které údajně prokazují opak. Přesto Jana Vlčková z očkovacího centra ve Fakultní nemocnici Olomouc vakcínu proti běžné chřipce doporučuje.

„Podle informací z opačné polokoule víme o letošním násobném nárůstu sezonní chřipky. V Austrálii to bylo jedenáctkrát více lidí než normálně. Proto bych neváhala,“ sdělila.

V ústavech je naočkováno 93 procent lidí

Proti běžné chřipce je v kraji v sociálních ústavech proočkovanost 93 procent.

„Což je pro lidi, kteří jsou v pokročilém věku, mají oslabenou imunitu, jsou chronicky nemocní, velmi dobré a očkování je pro ně vhodné,“ doplnil Fischer.

Nynější nový typ chřipky nemá podle Vlčkové zdaleka takové dopady jako takzvaná španělská, která si počátkem minulého století vyžádala desítky milionů obětí.

V tuzemsku zatím nikdo na pandemickou chřipku nezemřel. Oproti tomu komplikace u běžné chřipky tvoří podle Státního zdravotního ústavu asi dvě procenta všech úmrtí.