„Jelikož jsme dostali od koordinátora povolení k odchovu a současně došlo k opravě sítí venkovního výběhu, nebránilo dnes už nic jejich spojení. Pobývají tedy ve společném výběhu, čeká se, až samice přijde do říje, oddělují se jen na krmení,“ popisoval v úterý Josef Drtil, zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií.

„Je na nich patrné, že jsou rádi, že jsou po dlouhé době spolu. A nám nezbývá než věřit, že se příští rok dočkáme koťat,“ dodal.

Tygry ussurijské chová Zoo Olomouc od roku 1976. Od roku 1993 je v Evropském záchovném programu. „V rámci něj si zahrady mohou zvíře buď darovat, dlouhodobě zapůjčit, nebo vyměnit. Výběr zvířete určuje koordinátor, který s pomocí plemenné knihy dohlíží na to, aby se v jedné zoo při páření nepotkali pokrevně příbuzní jedinci,“ vysvětlila zooložka Jitka Vokurková.

V olomoucké zoo se doposud odchovalo sedm mláďat. Současný pár byl sestaven v roce 2013, kdy se dovezl k samici původem ze Zoo Novosibirsk samec z maďarské Zoo Sóstó. Po spojení se na jaře roku 2015 narodila dvě mláďata, která na přelomu let 2016 a 2017 odcestovala do nových domovů v Dánsku a Švýcarsku.

V přírodě žijí tygři jako ortodoxní samotáři. Výjimku dělají v období páření. „Nicméně po něm se samec vydává zpět do svého teritoria a péče o koťata připadá pouze samici,“ přiblížila druh mluvčí zoo Iveta Gronská.

Tato nejmohutnější kočkovitá šelma žije v oblastech, které jsou velmi nehostinné s teplotami v zimním období až minus 45 stupňů Celsia. Dospělí samci mohou vážit 180 až 300 kilogramů. Tygr ussurijský, dříve nazývaný také sibiřský, obývá území na ruském Dálném Východě v blízkosti řeky Ussuri. Původně se vyskytoval od Bajkalu až po pobřeží Tichého oceánu.

Vážnou hrozbou pro tygry je pytláctví, ale i lesní požáry, nebo těžba dřeva a nerostných surovin. Populace v přírodě je mimo jiné ohrožována nízkou genetickou diverzitou. „V přírodě jsou jeho stavy odhadovány na 500 až 550 jedinců,“ poukázala Gronská.

Ruské a západní ochranářské skupiny utvořily organizaci s názvem Amur Leopard and Tiger Alliance (ALTA), která se má pokusit tygry zachránit.