Na Namiro půjde polovina. Zbytek kupní ceny uhradí město ze svého. Získat chce kvůli zřízení kanceláří také areál Pošty Olomouc 9 v Ladově ulici, kterého se Česká pošta v rámci úspor zbavuje a připravuje aukci. Poštovní služby na této adrese zachová.

Město si část budovy Namira pronajalo v srpnu 2013 na 20 let a do prostor přestěhovalo na dvě stovky úředníků z paláců v centru, které následně prodalo soukromníkům. Majiteli Namira (jednateli společnosti jsou podnikatel Pavel Moll ze Zlína a Roman Navrátil z Olomoucka, pozn. red.) za tu dobu zaplatilo zhruba 200 milionů korun - nájemné za rok 2023 po započtení inflačního koeficientu činilo 24,14 milionu korun a za letošek dělá 26, 72 milionu.

Estetické služby města Olomouce umísťují tabulky s názvem Ulice Nevkusu na budovu Namiro
Ulice Nevkusu: recesisté označili tabulkami cestu kolem Namira

Odhadované nájemné za období 2024 až 2033 navýšené o předpokládané inflační koeficienty by podle důvodové zprávy činilo minimálně 270 milionů korun. Smlouva umožňovala výpověď z nájmu nejdříve po 10 letech.

Na zimák ne, na úřad ano?

Město nyní přistoupilo na nabídkovou cenu vlastníka ve výši 398 milionů korun. Podle vedení města se jedná o cenově nejvýhodnější nabídku z posuzovaných variant. Kromě kanceláří město nabyde některé nebytové jednotky v přízemí, které by bylo možné využít pro přepážková pracoviště, a v centru chybějící parkovací místa.

„Bez mrknutí oka koupíme budovu za 400 milionů korun do svého vlastnictví. Když jsme se tady před tři čtvrtě rokem bavili o opravě zimního stadionu, bylo řečeno, že do ničeho takového se pouštět nebudeme. Jen paralela s tím, že dnes se bavíme o koupi budovy pro úředníky…,“ konstatoval na pondělním jednání Štěpán Kellner z opozičního klubu SPOLU.

Zimní stadion v Olomouci, únor 2024
Olomoucký zimák je ostudou ostud, potrápil i Gotta. Verzí nové haly bylo víc

Podle představitelů hnutí ANO se prověřovaly reálné i nereálné varianty, včetně Hanáckých kasáren. Všechny by nakonec vyšly dráž.

„Kdyby nám zimní stadion ročně vydělával 100 milionů, tak bychom miliardu do jeho rekonstrukce dali. Když už chceme zkoušet paralely,“ reagoval primátor Miroslav Žbánek (ANO).

„Víme, že 30 milionů ušetřených ročně indexovaných o inflaci v následujících 10 letech bude znamenat to, že za 10 let zaplatíme stejné peníze jako v nájmu, ale objekt bude náš,“ uvedl.

Hanácká kasárna na třídě 1. máje v Olomouci.
Obří Hanácká kasárna budou opět na prodej. Kraj už nemá zájem

Namiro bylo od začátku prodělečné

Podle hnutí ProOlomouc, které je součástí stávající koalice a v minulosti pronájem kanceláří v Namiru opakovaně kritizovalo, je lepší objekt vlastnit, než platit drahý nájem.

„Skutečnost, že významná část magistrátu je dlouhodobě v nájmu, není z dlouhodobého ekonomického pohledu výhodná. Obchod, který byl na začátku, jsme velmi kritizovali, pro město byl prodělečný,“ sdělil Olomouckému deníku náměstek primátora Tomáš Pejpek poté, co koupi odsouhlasila rada města.

Polyfunkční dům Namiro v Hynaisově ulici
Olomouc dostala za Namiro pokutu 300 tisíc

Nákupem Namira začne podle primátora příprava úprav prostor v objektu.

„Zároveň, pakliže se nám podaří v letošním roce dohodnout s Českou poštou, začnou projekční práce objektu v Ladové, který bude vyžadovat celkovou rekonstrukci,“ uvedl na jednání Žbánek.

Zastupitelé zároveň odsouhlasili přijetí bankovního úvěru ve výši 400 milionů korun, ze kterých město pokryje polovinu kupní ceny.

„Máme v tomto plánovacím období možnost získat nemalé dotace, potřebujeme volné prostředky, abychom byli schopni průběžně krýt naše spoluúčasti na dotačních projektech,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák (spOLečně) s tím, že město nepřekročí pravidlo rozpočtové odpovědnosti.

Studie počítá s pěší zónou v části ulice Palackého. Široké chodníky budou s kolejištěm v jedné výškové úrovni, navrženo je stromořadí. Smíšený provoz pěších a cyklistů.
Pěší zóna v Palackého? Oprava tramvajové trati má radikálně proměnit ulice

Pošta na Ladově má zůstat

Část schváleného úvěru poslouží na financování nákupu nemovitostí. Město chce získat areál pošty v ulici Ladova, kterého se Česká pošta zbavuje a připravuje výběrové řízení formou e-aukce.

Vyvolávací cena podle znaleckého posudku činí 119 milionů korun. Poštovní služby chce státní podnik na této adrese zachovat.

Město se buď zúčastní otevřené soutěže, anebo by mělo mít možnost doplatit nejvyšší nabídku. Podle primátora je areál vhodný i kvůli možnostem parkování.

„Česká pošta má zájem, aby objekt, ve kterém dále hodlá provozovat poštu, zůstal pokud možno ve veřejném sektoru,“ zmínil Žbánek na jednání zastupitelstva.

Pošta Olomouc 9 a depo v Ladově ulici. Česká pošta připravuje prodej areálu
Rozlehlý areál pošty v Ladově ulici půjde do prodeje. Co bude s pobočkou

Na Vejdovského o něco déle

O koupi budovy na Horním náměstí, kde se rovněž připravuje elektronická aukce, už radnice neuvažuje.

Magistrát musí vyřešit umístění úředníků z odbor agendy řidičů a motorových vozidel ve Vejdovského, kde si prostory pronajímá od státu.

Policie ČR nakonec prodloužila termín do konce roku 2026. Podle primátora není zatím rozhodnuto, kam by se agenda z Vejdovského stěhovala.