Na radnicích řady měst a obcí na Olomoucku mohli minulý týden otevírat šampaňské. Výbor Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava jim schválil většinu projektů, na které obce a města dostanou unijní peníze z regionálního operačního programu.

Vydatná finanční injekce z evropské pokladny půjde především na rekonstrukce komunikací a zvelebení center měst.

„Jsme moc rádi. Díky podpoře EU můžeme zrekonstruovat Zámecké náměstí a revitalizovat zámecký park,“ reagoval Marek Pazdera, starosta Velké Bystřice, která získá na oživení zámeckého areálu bezmála devětadvacet milionů korun.

Největší sumu výbor přiklepl Uničovu, který může počítat s bezmála dvaašedesáti miliony korun na opravu centrálního náměstí

„Kompletní rekonstrukci jen z městského rozpočtu zaplatit nemůžeme,“ uvedla starostka Jarmila Kaprálová. Více: Uničov dostal desítky milionů na opravu náměstí

Stejně tak v Grygově mohou slavit.

„Jsme šťastni, že jsme peníze dostali, protože bez této dotace bychom takový projekt neudělali,“ uvedl starosta obce Tomáš Kubáček.

Přes jednadvacet milionů korun dostane obec na obnovu a modernizaci místních komunikací, které jsou ve špatném stavu. „Půjdou na silnice, chodníky a zeleň. Pokud bychom peníze nezískali, museli bychom zase jen látat,“ poznamenal starosta.

Na rekonstrukci silnic půjdou i přes tři miliony korun pro Velký Týnec. „Potěšilo nás, že jsme uspěli. Je to velká pomoc,“ reagoval starosta Petr Hanuška. Obec nechá vyspravit několik silnic vedoucích k místním turisticky zajímavým místům, například ke kostelům.

Po vyspravení infrastruktury v obcích si nejenže místní přestanou ničit auta a kola, ale obce a města zkrásní a radní věří, že turisté se do nich budou rádi vracet.

„Je to vizitka. Dobré cesty berou lidé jako samozřejmost, a pokud nejsou v pořádku, zapamatují si to a třeba už nepřijedou,“ poznamenal starosta Grygova.

„Budeme moci opravit právě silnice, které přivádějí obyvatele a návštěvníky obce k místům relaxace a odpočinku,“ dodal starosta Velkého Týnce.

Někteří starostové však vyjádřili obavy, zda v případě rozsáhlejších opravy tolika komunikací a objektů v regionu, budou mít stavební firmy kapacity na jejich realizaci.

„Už tak se hodně staví. Snad nenarazíme na to, že firmy nebudou mít nedostatek dělníků a techniky,“ zamyslel se starosta Moravského Berouna Tomáš Feranec.

Finance z regionálního operačního programu určeného na revitalizaci území dostane na Olomoucku čtrnáct měst a obcí.

Z EU půjde většina, 85 procent, nákladů na investici, zbylou část uhradí samosprávy z vlastních rozpočtů. Na řadu investic si samosprávy myslely několik let, avšak peníze jim stále chyběly.