Bývalý ředitel Moravského divadla se rozhodl skončit také v městské radě i zastupitelstvu.

Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se v poslední době názorově rozešel s vedením hnutí SpOLečně. Z hnutí v pátek vystoupil.

Hnutí mělo podle něj výtky k jeho manažerskému stylu, tempu práce i způsobu komunikace.

„Upřímně řečeno nevím, co si mám pod tím představit. Vedení města, tedy koaliční partneři a dokonce i někteří zástupci opozice, tento pocit nemají,“ uvedl v prohlášení Pavel Hekela.

„Za této situace jsem se rozhodl rezignovat. Nechci měnit stranickou příslušnost, k 31. květnu ukončuji také členství v hnutí SpOLečně,“ dodal Pavel Hekela.

Runták: Příliš pomalé tempo

Podle zakladatele hnutí SpOLečně Roberta Runtáka byly mezi hnutím a náměstkem dlouhodobé spory.

O konkrétních důvodech vzájemných rozepří ale mluvit nechtěl. Zdůvodnil to tím, že nechce interní záležitosti řešit přes média.

„Měli jsme představu o tom, že věci se mají posouvat mnohem rychleji, než se to dělo. Byly tam úkoly, na kterých měl pracovat a nám se zdálo, že to jde příliš pomalým tempem. V tuto chvíli bych ale nechtěl konkretizovat, o co přesně šlo,“ řekl Robert Runták.

Hnutí SpOLečně podle něj už v průběhu volební kampaně oslovovalo voliče také tím, že je nové a progresivní.

„Chtěli jsme voličům nabídnout zcela jiný přístup. Měli jsme pak ale pocit, že reálné kroky náměstka Pavla Hekely tomu neodpovídají. Čekali jsme, že bude mít mnohem větší tah na branku,“ dodal zakladatel hnutí.

Primátor: Je mi to líto

Exnáměstek Pavel Hekela měl v kompetencích na starost oblast kultury, městské zeleně a odpadového hospodářství, komise městských částí a také příspěvkové organizace Moravské divadlo a Moravskou filharmonii.

„Ve všech těchto oblastech udělal velký kus práce, které si vážím. Jeho rezignace je mi líto, nicméně ji musím akceptovat,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek.

Nástupce už vybrali

O tom, kdo by mohl Pavla Hekelu ve fukci náměstka, v městské radě i zastupitelstvu nahradit, má SpOLečně jasno. Hnutí si vybralo Otakara Bačáka, který v komunálních volbách kandidoval na pátém místě, ale mandát zastupitele nezískal.

„Je to zkušený ekonom, delší dobu zastával pozici náměstka v Dopravním podniku města Olomouce. Velmi dobře se orientuje v procesech, které probíhají na městě. Z našeho hnutí je na tento post jeden z nejvíce kompetentních lidí,“ dodal Robert Runták s tím, že v současné době je prioritou hnutí nadále setrvat v koalici.

Nové jméno musí schválit koalice v pátek 7. června. Pokud bude v olomoucké vládě panovat na náhradě Pavla Hekely shoda, měl by Otakar Bačák složit slib zastupitele na zasedání městského zastupitelstva 17. června.