Dopravní omezení působí nesnáze mimo jiné návštěvníkům směřujícím do zdejšího zámku. Aby se k památce vůbec dostali, musejí porušovat předpisy.

Zatímco místní zákazové značky ignorují, turisté ve svých automobilech bezradně krouží okolo obce uzamčené dopravním znamením.

„Situace v Náměšti bohužel v současnosti taková je. Jediná příjezdová cesta, na které návštěvníci zámku nenarazí na zákaz vjezdu, je silnička ze Střížova,“ sdělila starostka Náměště na Hané Marta Husičková.

Dodala, že návštěvníci městyse se k zámku dostanou také ze směru od Senice na Hané ulicí Biskupství.

„Na náměstí u kostela sice narazí na zákaz vjezdu, ale mohou do něj vjet. Případně jim poradí místní lidé. Ale je pravdou, že některé turisty to může od návštěvy zámku odradit,“ podotkla starostka. Dodala, že obec nemá možnost instalovat náhradní značení příjezdu k zámku.

„Úbytek návštěvníků jsme v souvislosti s uzavírkami nezaznamenali. Ale už skoro všichni zdůrazňují, že se k nám nemohli dostat,“ uvedla kastelánka náměšťského zámku Eva Kašparová. Hned na úvodní stránku oficiálního webu památky proto umístila návod, kudy mohou motoristé přijet.

Test Deníku

Redaktoři Deníku se včera dvakrát pokusili dostat autem na parkoviště k náměšťskému zámku. Nejdříve zkoušeli vjet do obce ve směru od Drahanovic ulicí Prostějovská. Značka je však upozornila, že do Náměště odbočit nelze. Následovalo značení oznamující slepou ulici a u železničního přejezdu zákaz vjezdu.

Podobně tomu bylo u příjezdu do Náměště z Loučan. Také zde značka avizuje slepou ulici a šoféři u železniční trati skutečně narazí na bílý kruh s červeným olemováním.

Do Náměště se redaktorům podařilo vjet až ve směru od Senice na Hané. Tudy do obce směřují ti návštěvníci zámku, které navádějí hnědé informační tabule z rychlostní komunikace Olomouc – Mohelnice.

V ulici Biskupství pak žádné dopravní omezení nezaznamenali, ale zastavila je těžká technika dělníků opravujících chodníky a boční komunikace. Projeli jen díky menšímu autu – dokázali se protáhnout mezi odstavenou tatrovkou a bagrem. Větší dodávka jedoucí stejným směrem se však musela otočit a najít si jinou trasu.

Následovala rozkopaná ulice a mobilní semafory. Na náměstí T.G. Masaryka u kostela stál v cestě další zákaz vjezdu. Jak se dostat dále autem k zámku měl poradit starší muž tlačící kolo ověšené nákupními taškami. Na dotaz však vůbec nečekal. „Toho si nevšiméte, jeďte dál, jeďte dál!“ mával rukou směrem k uzavřené části obce.

Záhy auto Deníku stoupalo do kopce směrem k zámku. Ale několik metrů pod ním jej překvapila další zákazová značka. Také na kruhovém objezdu okolo zámku se totiž pracovalo. Redaktoři tak prokličkovali mezi hromádkami dlažebních kostek a dostali se na zámecké parkoviště. Ačkoliv byl zámek otevřen, stálo na něm ve 14 hodin jen jediné auto, které zřejmě patřilo stavařům.

Mapka uzavírek v náměšti

Źivot v Náměšti na Hané omezují stavební práce spojené s budováním kanalizace a rekonstrukcí cest již několik let. Podle harmonogramu stavařů by měly být některé silnice opravené do konce května.

Blíží se také jubilejní, 20. ročník hudebního festivalu Zahrada. V červenci do Náměště zavítají tisíce příznivců folkové muziky. „Těšíme se na to, že budeme moci návštěvníkům Náměšť konečně představit ve zcela jiném světle, jako městys s novými, opravenými silnicemi a chodníky,“ svěřila se starostka Husičková.