Nová střecha i okna. Změny, které jsou na dnes už bývalé výpravní budově patrné na první pohled.
„Vnitřek je hotov z padesáti procent. Začneme dělat fasádu a okolí. Venek jsme nechali na závěr, aby prostory nepřitahovali nezvané návštěvníky, kterých jsme měli i tak dost,“ popisoval probíhající opravy objektu stojícího u regionální železnice podnikatel Michal Sloupský ze sousedních Drahanovic.
Dnes už bývalou nádražní budovu koupil od Správy železnic v roce 2022 ve veřejné soutěži za 1,15 milionu korun. Jak tehdy sdělil, moc nepočítal, že uspěje, zájemců bylo více.
Prostory se mu hodily pro rozvoj firmy. Navíc rodina má podle jeho slov k místu i samotnému nádraží vztah. „I kvůli tomu jsem do toho šel,“ podotkl tehdy.
V objektu plánuje zřejmě již v květnu otevřít „železářství“, v patře nad budoucí prodejnou pak vzniká kancelář.
„Naše firma vyrábí spojovací materiál, šroubky a podobně. Otevřít chceme již brzy,“ uvedl Michal Sloupský.
Zákazníci v prodejně podle něj najdou také speciální průmyslové zboží, které používají strojaři v dílnách.
Nádraží v Náměšti na Hané postavené v roce 1883 současně s tratí Olomouc – Čelechovice bylo prázdné od roku 2012, kdy se z bytu v prvním patře odstěhoval poslední nájemník. Správa železnic chtěla nepotřebný objekt zbourat. Vedle začala stavět přístřešek pro cestující.
Odvrátit již schválenou demolici nádraží se podařilo spolku Nádraží Náměšť, jeho zakladateli Martinu Kašparovi. Spolek měl s budovou velké plány. Nadšenci snili o tom, že otevřou muzeum hanácké lokálky, kavárnu nebo také půjčovnu kol.
V části objektu chtěli zřídit zázemí pro přespání turistů. Potřebné peníze, aby vůbec mohli jít do soutěže vypsané Správou železnic, se jim ale nepodařilo dát dohromady.
Nový vlastník plánuje také ve spolupráci s městysem úpravy plochy v okolí budovy, kde motorizovaní návštěvníci obce nyní parkují často živelně, někdy i v zeleni.