Zmatky provázely nakupování i o Velikonocích, kdy bylo na Velký pátek otevřeno, ale Velikonoční pondělí prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních stáhly rolety.

Podle zákazníků oslovených Deníkem by se nařízení mělo ujednotit.

„V úterý je zavřeno? To nevím. Jsou v tom zmatky. My třeba bydlíme u Senima a to mělo zavřeno i 1.května. Velká nákupní centra jsou sice otevřena, ale polovina prodejen je v nich stejně uzavřena,“ reagovala Hana Rezková z Olomouce.

„Obchody by měly být uzavřeny o všech státních svátcích. Prodavačky si trochu odpočinou a rodiny nebudou trávit volno po obchodech,“ dodala.

Pro jednotné nařízení pro všechny státní svátky je také Monika Pospíšilová. Podle ní by ale měly mít obchody otevřeno.

„Stát by neměl určovat, kdy má kdo nakupovat a podnikatelé podnikat. Prodavačky musí za měsíc odpracovat určitý počet směn svátek nesvátek, takže nějaká významná výhoda to pro ně není,“ přidala svůj názor pětačtyřicátnice.

Nemůžou bez toho být

Například Galerie Šantovka má v úterý otevřeno, ale prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních budou mít rolety dole.

„Zábavní centrum, kino, kavárny, restaurace budou otevřeny,“ připomněla pracovnice informačního centra.

V Globusu si mohou zákazníci naposledy nakoupit v pondělí večer a pak až ve středu.

„V pondělí očekáváme davy. Je neděle a podívejte, kolik je lidí. Nemůžou bez toho být,“ smála se pokladní.

Zatímco do Globusu pojedou lidé v úterý zbytečně, sousední Olomouc City bude mít na Den vítězství otevřeno od 9 do 21.00, vyjma obchodů s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních.

Lidovci chtějí změnu

Podle zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě mají obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřeno o sedmi státních svátcích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

Poslanci připravují změnu - jinou poté, co snaha ODS zrušit omezení týkající se vybraných svátků padla pod stůl. Je z lidoveckého pera a počítá s tím, že by velké obchody zavřely o všech státních svátcích. Otázkou je, zda změna projde.

Rozhodovat má majitel

Pro by nezvedl ruku například olomoucký poslanec Milan Brázdil.

„Stát by neměl určovat, jestli má být člověk o svátcích s rodinou a chodit do kostela nebo do přírody, anebo jít do práce či nakupovat,“ reagoval.

„Jestli má být obchod otevřen, nebo ne, by měl rozhodovat jeho majitel. Ten jediný ví, zda lidi zaplatí, jsou-li zákazníci a jestli se mu to vyplatí,“ dodal poslanec za ANO.

Lékárna bude mít otevřenoV každém okrese Olomouckého kraje bude v úterý, kdy musí ze zákona zavřít velká nákupní centra, otevřena jedna prodejna léků. Hejtmanství dostupnou lékárenskou péči zajistilo. Na sváteční provoz lékáren přispívá statisíci korunami ročně.
„Zajištění lékárenské pohotovosti je pro nás samozřejmostí. Jde totiž o součást zdravotnické péče, která je jednou z našich priorit,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.
V Olomouci bude v úterý non-stop otevřena výdejna léků ve Fakultní nemocnici Olomouc v ulici I.P. Pavlova. Léky seženou lidé i v Šumperku, Jeseníku, Prostějově a Přerově.