Spolu s nimi jsem o víkendu vyrazila i já, abych zjistila, za co vlastně nejraději utrácíme peníze s pocitem, že jsme něco ušetřili.

Již tradičně jsou největším lákadlem obchody s oblečením a elektronikou, kde jsou slevy nejvyšší.

S předsudkem, že bude všude takříkajíc hlava na hlavě, procházím dveřmi nákupní galerie, ale mé obavy se nenaplňují.

Kde jste? Už mám hlad

Lidí je sice dost, ale spíš než zběsilé nakupující potkávám návštěvníky, kteří přišli omrknout situaci.

„Vyrazila jsem si s kamarádkou, abychom zjistily, zda zlevnili nějaké oblečení. S nákupy to ale nijak zvlášť nepřeháníme. Už jsme obešly několik obchodů, ale zatím mám z výprodeje jen jedno tričko," říká Karolína Kotásková.

Zábavu, nebo dokonce relaxaci však podle výrazu v obličeji rozhodně nezažívají pánové posedávající na pohovkách před prodejnami. Obložení igelitovými taškami očekávají, až jejich drahé polovičky vyjdou s tričkem, svetrem či blůzou.

„Kde jste? Už tam vybíráte aspoň půl hodiny. Já už mám hlad," zaslechnu, když procházím kolem muže, který sedí před obchodem s obuví a přivolává svou ženu telefonem.

Stejné jako před svátky

S pobavením vcházím do prodejny bot a u dveří míjím ceduli s velkým nápisem „Slevy 50 %".

Několik zákaznic si se zájmem zkouší podzimní i teplé kozačky a prodavačky je ochotně obskakují.

„Lidí chodí celkem dost, ale není jich víc než před svátky. Řekla bych, že je to skoro stejné. Některé zboží je až o polovinu levnější a o to bude asi největší zájem," vysvětluje vedoucí prodejny Lenka Paterová.

U pokladny už mezitím stojí spokojená zákaznice, která má vybráno.

„Zašla jsem si sem jen tak naslepo. Pod stromeček jsem dostala i obálku s penězi a nové boty si zasloužím," líčí s úsměvem Eva Dobešová, která vyrazila na nákupy s rodinou.

„Manžela se synem jsem poslala do elektra. Syn si přál pod stromeček nový telefon, tak jsme mu na něj přidali peníze," vysvětluje Eva Dobešová.

Ještě počkáme

Právě obchody s elektronikou jsou mým dalším cílem.

Vypadá to, že reklamy nelhaly a telefony, pračky, ledničky i další zboží jsou k dostání podstatně levněji.

Ačkoliv jde stále o investici za několik tisíc korun, podle zákazníka Tomáše Bokůvky a jeho přítelkyně se vyplatí počkat.

„Vybíráme novou lednici. Pod stromeček jsme dostali od rodičů peníze, tak je chceme využít na něco, co potřebujeme. Možná ještě pár dní počkáme. Třeba to po Novém roce půjde ještě o kousek dolů," plánuje Tomáš Bokůvka.

Vzhledem k tomu, že ne všechny prodejny mají ve výlohách plakáty lákající na velké slevy, zřejmě se dalších výprodejů ještě dočkáme. Takže nakupujme s rozvahou.