Za prašností a za přítomností nelibých pachů stojí zejména bourací práce, které se provádí právě v suterénu Prioru.

V příštích dnech by se situace měla zlepšit, supermarket by měl také zůstat ještě pár týdnů otevřený.

Zemědělská potravinářská inspekce ani krajští hygienici žádné pochybění nehlásí, ke kontrole totiž zatím nedostali žádné podněty.

„Je to pár týdnů zpátky, šla jsem nakoupit do Billy. Hned u vchodu mě do nosu praštil silný zápach benzinu. Byl cítit po celé prodejně, když jsem stála u pokladen, bylo mi už vyloženě špatně od žaludku a točila se mi hlava. Jsem sice ráda, že mám prodejnu potravin blízko od domova, a až Billa kvůli rekonstrukci Prioru zavře, budu si muset trochu zacházet, ale na druhou stranu, nechci kupovat zeleninu a pečivo někde, kde je to cítit jako na čerpací stanici," uvedla osmadvacetiletá Kateřina Herzánová.

V týdnu měl neblahou zkušenost při příchodu do prodejny další zákazník.

„Do Billy jsem šel nakupovat ve středu před jednou hodinou odpoledne a hned na schodech mě zarazilo, jak se v prodejně práší. Byla to úplná mlha! Až jsem přemýšlel, jestli mám vůbec pořizovat potraviny právě tady. Potřeboval jsem však jen vakuované věci, tak jsem to riskl," popsal svůj zážitek Martin Hýzl z Olomouce.

Společnost Billa vzkazuje svých zákazníkům, že se za snížení komfortu omlouvá a prosí je o trpělivost.

„V souvislosti s rekonstrukcí budovy jsme zavedli řadu opatření, aby nedocházelo k narušení hygienických podmínek. Jde o denní monitoring a kontrolu prašnosti a čistoty, zintenzívnili jsme úklidové služby, které probíhají nepřetržitě po celý den na prodejně i v jejím zázemí, a také jsme například zúžili sortiment nebalených čerstvých potravin na úseku lahůdek i pečiva," sdělila Gabriela Bechynská, mediální zástupce jmenovaného řetězce.

Vchod do supermarketu Billa v rekonstruovaném Prioru v Olomouci

Majitel Prioru: Už jsme jednali s dodavatelem

Podle jejích slov se společnost dohodla se všemi firmami, které se na rekonstrukci objektu účastní, na jasných pravidlech, která mají jakékoli kontaminaci zboží zabránit.

Za bezpečí zákazníků a zajištěním přístupu k prodejně nese podle Bechynské zodpovědnost majitel objektu, který za obojí ručí.

Vlastník Prioru přiznal, že v uplynulých dnech nebyly podmínky pro nakupování ideální.

„Již jsme jednali s dodavatelem stavby a zajistíme taková opatření, aby při postupující rekonstrukci nedocházelo k nepříznivému ovlivnění chodu prodejny Billa. Zvýšená prašnost a výskyt výparů v posledních dnech souvisejí s bouracími pracemi v suterénu Prioru," uvedl Radovan Pilich, předseda představenstva společnosti CL Trade, která objekt Prioru, kde má vzniknout nová obchodní galerie s názvem Moritz, vlastní a je investorem stavby.

Podle vedoucí stavebního odboru olomouckého magistrátu Evy Hyravé dokumentace ke stavebnímu povolení podrobnosti provozování prodejny v zásadách organizace výstavby neřeší.

„Rovněž ve stavebním povolení nebyly stanoveny speciální podmínky k možnosti provozování této prodejny, pouze se zde hovoří o nutnosti koordinace prací při rekonstrukci prodejny Billa a prací na rekonstrukci obchodního domu Prior," uvedla Hyravá s tím, že stavební úřad jednal již s investorem ohledně zabezpečení vstupu do prostor prodejny.

Otevřeno bude do půlky prázdnin

Ani Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ani Krajská hygienická stanice se podle slov svých zástupců do prodejny na kontrolu v posledních dnech nevydala. Dosud totiž kromě běžně plánovaných revizí ani jedna instituce nedostala žádný podnět od občanů.

„Poslední kontrola v této prodejně proběhla v lednu, což bylo ještě před zahájením rekonstrukce. Nebylo zjištěno žádné pochybení. Pokud ovšem lidé mají podezření, že zde není něco v pořádku, mohou se na nás obrátit a my se budeme podnětem zabývat," uvedl Jindřich Smička, ředitel Inspektorátu SZPI v Olomouci.

Prodejna by měla být otevřená zákazníkům ještě několik týdnů.

„K dočasnému uzavření má dojít na konci července, vše se ale bude odvíjet od postupu stavby. Prodejnu v prostorách nové obchodní galerie chceme do budoucna zachovat a počítáme s jejím otevřením po skončení rekonstrukce," uzavřela Gabriela Bechynská.